Майже повна відсутність критики в Євросоюзі щодо візиту прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до путіна вражає. Врешті-решт, йдеться не лише про енергетичну безпеку одного з держав-членів ЄС, а й про політичне тло, пише німецьке видання Frankfurter Rundschau.
Цей візит посилює враження, що солідарність з окупованою Україною ослаблюється. Це викликає занепокоєння не тільки у Києва, але й у всьому ЄС, оскільки перед обличчям величезних викликів необхідна єдність.
Президент США Дональд Трамп буде намагатися поглибити протиріччя в ЄС, щоб внести розкол.
Це дозволить йому вирішити на свою користь торгові суперечки не тільки з Китаєм, але й з Німеччиною та іншими країнами спільноти, вважає видання.
Газета Leipziger Volkszeitung пише, що самостійні дії Фіцо і угорського прем’єра Віктора Орбана демонструють слабкість Європейського Союзу. Конфлікт між Словаччиною і Угорщиною, Польщею і країнами Балтії несе небезпечний вибуховий потенціал.
Також можна побачити, наскільки ЄС не готовий до зміни влади в Білому домі. Якщо Дональд Трамп спробує неочікуваними кроками добитися припинення вогню з росією, буде потрібен єдиний Євросоюз, який спокійно представляє європейські інтереси. Наразі цього немає, – критично оцінює газета.
Стаття в Sueddeutsche Zeitung стверджує, що більше немає сумнівів у тому, де Фіцо бачить своїх союзників – у москві. Авторка вважає, що після заяви президента Володимира Зеленського про закриття транзиту газу через Україну Фіцо мав би вступити в діалог з українською владою. Тим більше, що в енергетичному кризисі він звинувачує саме Україну.
На думку політичної оглядачки, було б краще, якби Словаччина використала час після вторгнення росії в Україну для пошуку альтернативних джерел енергозабезпечення.
Замість цього Фіцо, звинувачуючи у війні США, НАТО чи «українських фашистів», віддав перевагу звернутися до Кремля. Авторка нагадала, що кілька тижнів тому словацький прем'єр-міністр заявив, що поїде в москву на святкування з нагоди 80-ї річниці закінчення WWII.
Frankfurter Allgemeine Zeitung також наголошує на тому, що Фіцо поїхав «не туди». І не тільки тому, що в інтересах Словаччини було б зменшити залежність від російського газу.
«Було б краще, якби Фіцо обговорював постачання газу з владою в Києві, а не в Кремлі», – коментує експерт.
Хоча Україна не хоче вести справи безпосередньо з агресором, вона, звісно, погодилася б на відносну безпеку власної трубопроводної системи, що забезпечило б транзит газу. Тому Київ відкритий до рішень, в яких треті країни, такі як Азербайджан, беруть участь.
Але «словацький патріот» Фіцо, спілкуючись з кремлем, діє проти інтересів своєї країни. Звинувачення в зраді, висунуті проти нього словацькою опозицією, небезпідставні, підсумовує автор статті.
Бекграунд. Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що «ми пропонували Словаччині компенсацію за втрату російського транзиту». Він звинуватив Фіцо в тіньових домовленостях із путіним.