Журналіст Бутусов розповів про катастрофічну ситуацію в 155 бригаді «Анна Київська», яка проходила навчання у Франції

З першого дня на фронті почалися значні втрати людей через погану керованість і ненавченість, винними в цьому Бутусов вважає військових високопосадовців

фото 155 ОМБр

Державне бюро розслідувань порушило кримінальну справу щодо обставин формування 155 механізованої бригади імені Анни Київської, яка зараз перебуває під Покровськом, а до цього проходила навчання у Франції.

Про це повідомив журналіст і редактор «Цензор.Нет» Юрій Бутусов у дописі в соцмережі.

Він зазначив, що провів тривале розслідування, щоб з’ясувати причини того, чому з бригадою склалася катастрофічна ситуація, що призвела до значних втрат серед особового складу та техніки й масового СЗЧ (самовільного залишення частини).

Бутусов покладає провину на керівників Ставки Верховного головнокомандувача, Міноборони та Генштабу, «які продовжують розтрачати життя та державні кошти на нові проєкти замість посилення досвідчених та боєздатних бригад. І намагаються зняти із себе відповідальність, переклавши її руками ДБР на поставлених у безвихідне становище офіцерів, яким доводиться відповідати за погано організований вищим керівництвом політичний проєкт», пише він.

Таким чином, проблема в тому, вважає журналіст, що замість тренування нових бійців і поповнення ними вже існуючих бригад, які мають досвідчене командування, «Верховний головнокомандувач Зеленський придумав для наших союзників по НАТО план формування 14 нових бригад», для створення яких просто не знайшлося ні командирів, ні організаційних можливостей.

Вартість створення нової бригади у Франції оцінюється в 900 млн євро – 80% цих коштів мало бути вкладено безпосередньо в технічне оснащення та процес підготовки бійців. Франція повністю виконала всі зобов’язання з озброєння та підготовки бригади, наголошує журналіст.

Проте ще на етапі формування бригади у Франції її самовільно залишили 50 військовослужбовців.

«Це викликало питання в керівництва Франції щодо серйозності ставлення українців до реалізації такого вартісного проєкту. Почався скандал, питання було піднято на Ставці, і ДБР порушило кримінальну справу», – йдеться в дописі.

За словами Бутусова, 155 бригада почала формуватися (в Україні) у березні 2024 року. Її командиром був призначений досвідчений офіцер – Дмитро Рюмшин, це було обнадійливо. За формування та комплектування бригади відповідало Оперативне командування «Захід», командувач генерал Шведюк, начальник штабу полковник Селецький і командувач сухопутних військ генерал Павлюк.

«Але із самого початку виявилося, що в ОК «Захід» немає ні командних кадрів, ні солдат, ні озброєння, ні ресурсів для створення нового з’єднання. Формування 155 бригади з перших днів було суцільним організаційним хаосом буквально в усіх компонентах», – наголошує Бутусов.

Через погану організацію протягом весни й літа у бригаді спостерігалося масове СЗЧ, на момент, коли бригада поїхала навчатися у Францію, самовільно залишили частину майже 1000 осіб, «тому було ясно, що це продовжиться й у Франції», зазначає він.

Головною проблемою Бутусов називає те, що в літні місяці з бригади керівництво постійно забирало мінімально навчених військовослужбовців для «закриття дірок» на інших ділянках фронту.

«У липні та серпні з 155 бригади забрали понад 2550 військовослужбовців на поповнення інших частин. Тобто забрали з бригади майже всіх цілком придатних, фактично обнулили всі попередні чотири місяці роботи, і тоді… видали наказ готуватися всім, хто залишився до поїздки у Францію наприкінці вересня», – наголошує він.

«Тобто у Францію командування сухопутних військ та ОК «Захід» послали не організовану та керовану військову частину, яка може багато чому навчитись, а натовп людей тільки-но одягнутих у військову форму», – зазначає журналіст.

При цьому він додає, що все ж більшість військових бригади, направлених у Францію, не втекли, а готувалися. Також в Україні силами інструкторів ОК «Захід» готувалися ще 4000 бійців, набраних із ТЦК для поповнення бригади.

За відсутності штабу бригади та комбатів (які перебували у Франції), командування ОК «Захід» та КСВ почали перекидати ненавчених і не злагоджених людей у район Покровська.

«Оскільки штаб бригади перебував у Франції, якість підготовки більшості особового складу, які знаходились в Україні у навчальному центру ОК «Захід», була низькою. Погано організований і некерований колектив неможливо якісно навчати», – цитуються в дописі інструктори 10 гірсько-штурмової бригади, яких ОК «Захід» залучив до бойової підготовки 155 бригади.

Після повернення з Франції та прибуття до Покровська командувача бригади Рюмшина комісія висунула йому звинувачення за СЗЧ, і через це комбрига було відсторонено.

«Комбриг Рюмшин, який тільки-но встиг створити у цьому хаосі якусь мінімальну керованість і намагався врятувати ситуацію, був відсторонений від посади, також було відсторонено кілька офіцерів штабу, один із комбатів, і призначені нові командири, які взагалі не мали ніякого розуміння щодо стану справ у бригаді. В результаті хаос в управлінні тільки посилився», – пише Бутусов.

З першого дня виконання бойових завдань почалися значні втрати людей через погану керованість і ненавченість, зазначає він.

Крім того, Бутусов наголошує, що, хоча бригада «Анна Київська» була повністю укомплектована піхотою, артилерією та бронетехнікою, вона не мала дронів – основних засобів розвідки й управління в сучасній війні, що робило її фактично обмежено придатною для ведення бойових дій.

На дрони збирали кошти силами волонтерів, досі основною проблемою є відсутність навчених операторів. А 17 млн грн для закупівлі партії дронів 155 бригада отримала від Міноборони лише через 10 днів після вступу в бій, йдеться в розслідуванні.

«При цьому кошти на РЕБ бригада так і не отримала. У результаті нові танки «Леопард-2А4» та бронемашини VAB зазнали втрат при перших же спробах застосувати їх на фронті від ворожих дронів», – зазначає Бутусов.

Дивізіон новітніх 155 мм САУ «Цезар», уся інша бригадна артилерія та мінометники не встигли пройти повноцінний курс стрільб, та вчаться стріляти вже під час виконання бойових завдань.

Все ж він наголошує, що більшість воїнів 155 механізованої бригади на фронті намагаються чесно виконувати свої обов’язки.

«Але в результаті такого злочинного ставлення до життів воїнів, 155 бригада з перших днів несе значні втрати. Там є комбати, які ходять на штурм, тому що більше нема кому, там є солдати, які до останнього б’ються за кожну позицію, і з перших днів роблять справжні подвиги, я це сам бачив під Покровськом», – наголошує журналіст.

Він закликав притягнути до відповідальності винних у ситуації, що склалася. Зокрема, винними Бутусов вважає:

- президента Володимира Зеленського, «який дав нереальні обіцянки [президенту Франції] Макрону та взагалі не контролював реалістичність своїх доручень»;

- міністра оборони Умєрова, «який не звернув жодної уваги, як готується та оснащується така важлива бойова бригада»;

- головнокомандувача ЗСУ Сирського, який «не здатен організувати плановий процес організації, підготовки та застосування резервів»;

- командувача сухопутних військ Павлюка та командувача ОК «Захід» Шведюка, «які знали, що відбувається, але сліпо виконували неадекватний наказ направити небоєздатну частину на фронт».

Через таке ставлення керівництва оборона міста Покровськ опинилася на межі зриву, наголошує Бутусов, закликаючи допомогти 155 бригаді для збереження людей.

Бекграунд. Як повідомлялося 15 листопада, Франція завершила навчання української бригади імені Анни Київської чисельністю 4500 бійців. Французькі офіцери, які брали участь у навчанні, вважали, що бригада може стати силою, що змінить правила гри на полі бою.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS