Президент України Володимир Зеленський заявив, що потенційне розгортання іноземного контингенту в Україні є одним з найкращих інструментів для примушування росії до миру.
Про це він зазначив під час 25-го засідання Контактної групи щодо України на базі «Рамштайн» у Німеччині.
«Давайте будемо більш практичними, щоб зробити це можливим. І ми почули сигнали із Великої Британії – на підтримку цього. Ми маємо бути сміливими, і ми маємо запропонувати справді сильні інструменти», – звернувся президент України до союзників.
Зеленський нагадав про пропозицію Франції щодо розгортання військ партнерів в Україні, наголосивши, що цей захід дозволить наблизити мир.
Раніше, у листопаді 2024 року, глава французького МЗС Жан-Ноель Барро під час візиту до Лондона закликав союзників «не встановлювати червоних ліній» у питанні підтримки України і не виключив варіант із відправкою туди французьких військ.
Вперше ідею розміщення західних військ в Україні президент Франції Еммануель Макрон озвучив у лютому минулого року.
«Ми всі розуміємо: станом на сьогодні цілі путіна залишаються незмінними і він хоче повністю знищити Україну і зламати всіх нас і вас також», – звернувся Зеленський до союзників. Тому мета України – знайти стільки інструментів для тиску на Кремль з метою примусу його до миру, скільки це можливо, додав президент.
Зеленський також звернувся до союзників з проханням вкладати інвестиції у створення безпілотників українського виробництва.
Він підкреслив, що українці набули найбільшого в Європі досвіду використання дронів.
«А ще у нас найбільші у Європі потужності з виробництва безпілотників. Тому, будь ласка, інвестуйте більше у ці сильні сторони України, бо після війни вони стануть і вашими сильними сторонами», – сказав український лідер.
Він також закликав учасників зустрічі наростити постачання систем ППО до України.
«Нам дуже потрібно, нам потрібні системи ППО. Ви вже дали нам їх, дякую вам, і нам потрібно дуже багато систем», – сказав Зеленський, нагадавши про переговори зі США щодо ліцензування виробництва таких систем в Україні, що може стати «частиною наших гарантій безпеки».
У грудні джерела The Wall Street Journal повідомили, що обраний президент США Дональд Трамп на зустрічі із Зеленським та Макроном схвалив ідею про розміщення європейських військ на території України для контролю за дотриманням можливого режиму припинення вогню. Трамп наголосив, що американська армія не братиме участі, оскільки, на його думку, головна роль у захисті України має належати Європі.
Пізніше стало відомо, що європейські держави ведуть конкретні переговори про відправку військового контингенту в Україну в разі припинення або замороження війни з росією. Як розповіли джерела Reuters, мінімальна чисельність такої місії може досягти 40 тисяч солдатів, а її основу складуть контингенти п'яти-восьми країн, включаючи Німеччину, Велику Британію, Францію, Італію та Польщу.