Оприлюднено проєкт постанови Кабміну щодо гарантій компенсації шкоди судновласникам унаслідок російської агресії

Пропозиції та зауваження до проєкту приймаються протягом 15 днів після його оприлюднення

Фото: https://t.me/V_Zelenskiy_official

Міністерство розвитку громад та територій оприлюднило проєкт постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку надання у 2025 році гарантій компенсації шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії рф проти України та воєнних дій на території України, фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав».

Проєкт акта, Порядок, пояснювальну записку та аналіз регуляторного впливу документа міністерство опублікувало в понеділок, 13 січня.

Мінрозвитку виступає автором ініціативи відповідно до норм статті 35 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у частині надання зазначених гарантій, а також створення сприятливих умов судноплавства в територіальному морі України та забезпечення стабільної роботи Тимчасового морського шляху (Українського морського коридору).

Відповідною статтею закону про держбюджет на 2025 рік встановлено, що цього року фрахтувальникам, операторам та (або) власникам морських суден можуть надаватися гарантії компенсації шкоди, заподіяної внаслідок російської агресії та воєнних дій на території України, у сумі до 2 000 000 тис. грн за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Проєктом постанови пропонується затвердити Порядок надання у 2025 році гарантій компенсації шкоди, заподіяної внаслідок агресії рф проти України та воєнних дій на території України, фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрішнього плавання.

Проєкт порядку пропонує встановити у 2025 році механізм надання гарантій компенсації шкоди в разі заподіяння такої шкоди з 1 січня 2025 року під час перебування суден у територіальному морі України, у межах Тимчасового морського шляху та акваторій відкритих морських портів (якщо вони зайшли до таких портів після 1 січня 2024 року), за умови, що судна перевозять невійськові вантажі до (з) таких портів України.

Також пропонується встановити перелік видів збитків, які можуть підлягати компенсації, умови для застосування компенсації, вимоги до оцінки шкоди, перелік документів, який подається судновласником до Мінрозвитку для отримання компенсації, та строк подачі таких документів.

При цьому передбачається обмеження обсягу фінансового ресурсу, який необхідно буде спрямувати на реалізацію положень порядку відповідно до суми коштів встановленої статтею 35 закону про держбюджет на 2025 рік.

Мінрозвитку нагадало, що нині основне судноплавство здійснюється Тимчасовим морським шляхом, який наразі є основними воротами України до світових ринків – оголошені маршрути прямування в північно-західній частині Чорного моря, встановлені Прибережним попередженням (ПРИП) 124/23 та зазначені в наказі Командувача угрупування сил і засобів ВМС ЗС України від 26.02.2024 №4 «Про затвердження Правил плавання до портів України через район Північно-західної частини Чорного моря в умовах правового режиму воєнного стану».

У зв’язку зі збройною агресією рф та військовими ризиками на сьогодні відсутнє класичне покриття відповідних страхових виплат для суден, які слідують до північно-західної частини Чорного моря.

«Для стабільної роботи морської логістики необхідна впевненість судновласників та іноземних партнерів у максимальному гарантуванні безпеки перевезень та отриманні компенсації від держави у випадку зазнання шкоди внаслідок збройної агресії російської федерації на морі. Це підтверджує запит від бізнесу, який залучений до морських перевезень, на продовження функціонування компенсаційного механізму», – пояснює міністерство.

Як зазначає Мінрозвитку, пропозиції та зауваження щодо проєкту постанови можуть надсилатися зацікавленими юридичними та фізичними особами протягом 15 днів із дня його оприлюднення до Управління морського та річкового транспорту Міністерства розвитку громад та територій України (просп. Берестейський, 14, м. Київ, 01135, або на електронну адресу rebenok@mtu.gov.ua).

Бекграунд. ВМС ЗСУ у 2024 році забезпечили прохід Українським морським коридором 9061 цивільного судна – до морських портів пройшло 4651 судно, у зворотному напрямку – 4410. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS