росія де-факто анексує Білорусь: хоча цей процес ще не завершений, він уже досяг тієї стадії, коли кремль може через свій сателіт погрожувати східним країнам НАТО та Україні. Для цього москва хоче взяти під свій контроль географічні, економічні та людські ресурси сусідньої країни. І цей процес не закінчиться навіть із можливим відходом путіна.
Джерело. Про це йдеться у дослідженні Інституту вивчення війни (ISW).
Кремль близький до фактичної анексії Білорусі і нинішніми темпами досягне цього, ймовірно, протягом десятиліття, йдеться в доповіді ISW «Тихе завоювання Білорусі росією».
На думку аналітиків інституту, це довгострокова продумана стратегія кремля, яка реалізується у військовій, політичній та економічній сферах.
Де-факто підпорядкування Білорусі, якщо воно буде завершено, «стане першою з часів Другої світової війни успішною анексією цілої країни», йдеться у доповіді.
Такий розвиток подій матиме серйозні наслідки для безпеки країн на східному фланзі НАТО, оскільки росія зможе використати Білорусь для підготовки удару, наприклад, по країнах Балтії та Польщі, не кажучи вже про Україну, пише ISW.
Аналітики інституту попереджають: задля своїх цілей кремль використає і населення країни, що становить 9,155 млн, і її геостратегічне становище біля східного флангу НАТО, і економічні ресурси.
росія вже використала Білорусь як плацдарм для вторгнення в Україну в 2022 році, отримала у розпорядження її військові бази, незаконно «випихає» через неї іммігрантів з бідних країн Африки та Близького Сходу до країн Євросоюзу, розмістила там ядерну зброю («кілька десятків сучасних ядерних боєприпасів», за словами Олександра Лукашенка).
Стратегічне становище Білорусі відіграватиме важливу роль у військовій позиції росії після 2025 року:
збільшить російську військову загрозу безпосередньо на кордоні з НАТО,
підвищить здатність російських сил загрожувати Сувалкскому коридору та ймовірність ізоляції Латвії, Литви та Естонії від решти альянсу у разі його захоплення,
збільшить потреби НАТО в ресурсах для стримування і, при необхідності, відбиття російських атак,
збільшить потреби України в обороні, відволікаючи війська від основної лінії протистояння з росією на сході та півдні країни.
Розраховувати на припинення повзучої анексії Білорусі у постпутінській росії також не варто, констатує ISW. Зусилля москви з анексії Білорусі – це великий загальнодержавний захід, важливість якого за останні два десятиліття міцно вкоренилася у свідомості чиновників:
«путін успішно інституціоналізував у російському геополітичному мисленні хибне уявлення про те, що білоруси, як і українці, є лише тимчасово втраченими частинами російської нації, які Російська Федерація має об'єднати. Будь-який сильний політик із вищих ешелонів влади, який очолить постпутінську росію, безперечно, ідеологічно підтримуватиме «возз'єднання» Білорусі з росією», – йдеться в звіті.
Бекграунд. Кілька днів тому повідомлялося, що Білорусь перекинула до кордону з Україною близько 1500 військових.