Національний банк України випустив оновлений макропрогноз на 2025–2027 роки.
Про це йдеться у пресрелізі НБУ.
Очікується, що у перші місяці 2025 року інфляція, ймовірно, й надалі зростатиме та досягне піка в II кварталі, а з середини року почне знижуватися. За даними НБУ, наприкінці 2025 року вона сповільниться до 8,4%, а у 2026 році – до цілі 5%.
Зазначається, що цьому, зокрема, сприятимуть заходи процентної та валютно-курсової політики НБУ, а також вищі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск.
Наголошується, що відновлення економіки триватиме, хоч і буде обмеженим через наслідки війни.
За оцінками НБУ, у 2024 році реальний ВВП України зріс на 3,4%, що менше за жовтневий прогноз НБУ. Ураховуючи безпекові ризики та ситуацію на ринку праці, НБУ знизив прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік до 3,6%. Водночас у 2026-2027 роках очікується помірне пришвидшення економічного зростання до близько 4%.
Наголошується, що міжнародна підтримка буде достатньою для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкої ситуації на валютному ринку.
Як очікується, у 2025 році Україна отримає $38,4 млрд зовнішнього фінансування.
Разом з тим, нацбанк і надалі вживатиме заходів для захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення, що дозволить знизити тиск на валютний ринок. Як йдеться у пресрелізі, НБУ зможе компенсувати структурний дефіцит валюти в приватному секторі та згладжувати надмірні курсові коливання.
Уточнюється, що це дозволить підтримувати стійкість валютного ринку в умовах режиму керованої курсової гнучкості, що узгоджуватиметься із досягненням інфляційної цілі 5% на горизонті політики.
В НБУ додали, що ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни.
«Зберігаються також ризики зниження ритмічності міжнародної допомоги та менш сприятливих, ніж очікується зараз, зовнішньоекономічних тенденцій, зокрема через більшу геополітичну поляризацію країн і відповідну фрагментацію світової торгівлі. Однак можуть реалізовуватися й позитивні сценарії, пов’язані передусім із посиленням фінансової підтримки партнерів (зокрема за рахунок використання основної суми знерухомлених російських активів для компенсації втрат України) та зусиль міжнародної спільноти із забезпечення справедливого й тривалого миру для України», – підкреслили в НБУ.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5%. Макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції.