Обсяг витрат кожної країни НАТО на оборону у 2% ВВП, встановлений десять років тому, застарів, членам альянсу необхідно підвищити планку, оскільки цього вимагають виклики, з якими НАТО стикаєтся сьогодні.
Про це заявив, виступаючи в Лісабоні, генсекретар Марк Рютте, чиї слова наводить Reuters.
Прем'єр Португалії Луїш Монтенегру, який виступав на тій же пресконференції, у відповідь генсеку сказав, що його країна має намір вийти на показник у 2% тільки до 2029 року, як і планувала раніше, тоді як у 2023-му її військові витрати досягли лише 1,5% ВВП. Це нижче середнього по НАТО показника, який у 2024 році становив 2,7%.
Раніше Рютте називав як один із можливих орієнтирів 3,7% ВВП.
Найбільше зросли витрати на оборону в останні два роки в Польщі (понад 4%), Латвії, Естонії, Греції (понад 3%).
Питання підвищення цільового показника видатків на оборону з нинішніх 2% буде обговорюватися на саміті в Гаазі влітку 2025 року.
Президент США Дональд Трамп, який не раз дорікав європейським країнам – членам НАТО за те, що їхні витрати не дотягують до цього рівня, минулого тижня закликав підняти планку до 5% ВВП.
Незважаючи на те, що війна росії проти України змусила багато країн – членів НАТО наростити військові витрати, жодна з них, зокрема США, зараз не витрачає на оборону 5%, випливає з даних самого альянсу.
Бекграунд. Нагадаємо: генсек НАТО попросив Зеленського перестати критикувати Шольца. Рютте також зазначив, що він, на відміну від німецького канцлера, виступає за постачання Україні крилатих ракет Taurus.