WP: Україна надіється на підтримку Трампа в прагненні отримати заморожені російські активи для купівлі зброї

Українські чиновники намагалися зацікавити Трампа, пропонуючи використати російські активи, замість американської фінансової допомоги

фото Getty Images

Після того, як президентом США став Дональд Трамп, Україна активізувала зусилля щодо отримання доступу до заморожених російських активів для фінансування постачання озброєнь.

Джерело. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на джерела серед чиновників.

У Києві сподіваються заручитися підтримкою Трампа, щоб переконати Європу погодитися на конфіскацію.

Українська сторона розраховує, що це альтернативне джерело фінансування приверне увагу адміністрації Трампа, враховуючи його прагнення скоротити обсяги зовнішньої допомоги.

Однак спротив Євросоюзу робить реалізацію цієї ініціативи малоймовірною.

Такі країни, як Німеччина та Франція, категорично проти конфіскації активів, побоюючись підриву довіри до своїх фінансових систем, зазначає WP.

Водночас, деякі європейські чиновники не виключають, що їхня позиція може змінитися у разі труднощів з пошуком нових джерел фінансування України або якщо російські активи стануть предметом переговорів про завершення війни.

Як підкреслює видання, особливу активність у цьому питанні виявляють президент України Володимир Зеленський та його найближче оточення у рамках зусиль щодо тиску на москву. Українські представники визнають, що не мають точного розуміння позиції нової адміністрації США на цю тему, проте нагадують, що деякі представники команди Байдена підтримували такий захід.

Деякі європейські чиновники, серед яких голова дипломатії ЄС Кая Каллас, також підтримують цей крок, але ключовим фактором залишається позиція Трампа, зазначає WP.

«Трамп має можливість змінити думку більш скептично налаштованих країн», – заявила заступниця глави адміністрації президента України Ірина Мудра. За її словами, Україні потрібна допомога Трампа в переконанні партнерів у тому, що передача російських активів є важливим інструментом для завершення війни.

«Ми твердо віримо, що саме президент Трамп може стати тим, хто принесе зміни», – додала вона.

Деякі українські чиновники пов'язують надії на успіх із «жорстким підходом» Трампа у міжнародній політиці.

«Для людини, яка заявляє про бажання купити всю Гренландію, це не повинно стати проблемою», – зазначив один з українських представників на умовах анонімності.

Старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона Джейкоб Кіркегор розповів, що українські чиновники намагалися зацікавити Трампа, пропонуючи використати заморожені російські активи для закупівлі американського озброєння. Це прямий обмін: послуга за послугу. Українці хочуть, щоб Трамп використав цей аргумент проти європейців:

«Якщо ви хочете, щоб я продовжував постачання озброєнь Україні, давайте робити це за рахунок російських грошей», – пояснив він.

Раніше Володимир Зеленський в інтерв'ю Лексу Фрідману зізнався, що звертався до Трампа щодо конфіскації російських активів, які Україна могла б направити на закупівлю озброєнь у США.

«Ми не просимо подарунків від США. Це вигідно американській промисловості. Ми вкладемо гроші. Російські гроші, не українські й не європейські», – говорив Зеленський.

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну країни ЄС і G7 заморозили близько 300 млрд євро валютних резервів росії, з яких понад 200 млрд перебувають у Євросоюзі.

Досі для допомоги Києву використовували лише відсоткові прибутки від цих коштів. Bloomberg оцінює прибуток від заморожених російських активів у 3–5 млрд євро на рік.

Бекграунд. Нагадаємо, спецпосланець Трампа Кіт Келлог заявив, що США розглядають можливість купувати зброю для України за заморожені російські активи. Ідея спрямування російських активів на потреби української оборони залишається у Трампа «на столі», сказав він.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS