Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у січні 2025 року становив 41,0, що відповідає рівню січня 2024 року. Традиційно в січні бізнес послаблює свої оцінки поточної ділової активності в порівнянні з іншими місяцями, що пов’язано із сезонними факторами.
Про це інформує НБУ, посилаючись на індекс очікувань ділової активності (ІОДА).
Зазначається, що стримували динаміку індексу такі чинники:
-
складна безпекова ситуація;
-
нестача інвестицій у виробничий капітал;
-
потреби в енергоресурсах і робочій силі;
-
зростання виробничих витрат;
-
інфляційні і девальваційні процеси.
Водночас Нацбанк повідомив про настрої бізнесу. Так, за даними регулятора:
-
Промислові підприємства оцінили свою діяльність стриманіше через руйнування виробничих потужностей, нестачу інвестицій, дефіцит кадрів і зростання витрат. Секторальний індекс у січні становив 42,0 (проти 43,7 у 2024 році). Очікування щодо обсягів виробництва, нових замовлень і запасів сировини залишаються песимістичними.
-
Підприємства торгівлі на початку року оцінили ділову активність стримано: секторальний індекс – 40,0 (проти 38,9 у 2024 році). Очікується зменшення товарообороту та закупівель, проте оцінки залишків товарів поліпшилися. Маржа, як і раніше, під тиском.
-
У сфері послуг оцінки послабилися через сезонний фактор і зростання витрат: секторальний індекс – 41,1 (проти 40,4 у 2024 році). Прогнозується подальше скорочення обсягів послуг і замовлень.
-
Будівельні підприємства найпесимістичніше оцінили ситуацію через сезонність і кадровий дефіцит: секторальний індекс – 37,2 (проти 31,9 у 2024 році). Очікується скорочення будівництва, замовлень і закупівель, хоча темпи зростання вартості послуг підрядників сповільнилися.
«У секторах промисловості, будівництва та послуг частка респондентів, які очікують зростання цін на товари й послуги власного виробництва, змінилася незначно. Водночас у секторі торгівлі частка тих підприємств, які прогнозують подорожчання продукції для продажу, значно зменшилася, у тому числі на тлі сезонних розпродажів», – йдеться в повідомленні.
Як наголошують в НБУ, ситуація на ринку праці залишається складною. Респонденти всіх опитаних секторів були налаштовані на скорочення кількості працівників, найсуттєвіше в будівництві. Водночас підприємства сфери послуг очікували на сповільнення темпів скорочення персоналу.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що український бізнес поступово поліпшує оцінку результатів своєї діяльності. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) у IV кварталі 2024 року становив 101,8%.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS