Син Януковича продає вугілля з окупованих територій «порядним» європейським країнам

Майже все вугілля йде до Туреччини, де воно «відмивається» і далі постачається в Європу

фото DR

Син колишнього президента України Віктора Януковича – Олександр Янукович, який, як і його батько, зараз живе в росії, – через близькі до нього компанії заробляє мільярди рублів на продажі вугілля з окупованих росією українських територій.

Джерело. Про це йдеться у розслідуванні видання «Важные истории», на яке посилається Deutsche Welle.

Як з'ясували журналісти, у 2023-2024 роках структури, пов'язані з Януковичем-молодшим, експортували із росії майже півмільйона тонн вугілля. Гроші за сировину надходили на рахунки офшору з Британських Віргінських островів, а саме вугілля – до Туреччини та інших країн.

До 2022 року серед покупців вугілля від «Енергоресурсу» були Болгарія, Естонія, Чехія та Румунія. За 2021-2023 роки компанія отримала 3,5 млрд рублів виторгу, підрахували журналісти.

Ключовим елементом у схемі є компанія «Енергоресурс», яка зареєстрована в Ростові-на-Дону і отримує вугілля для експорту від фірм з Донецької області, пишуть розслідувачі.

Серед її постачальників вважаються Торговий дім «Донские угли», РТК «Востокуголь» і шахти «Комсомолец Донбасса», «Ждановская», «Импэкс-Дон» та інші.

Власником та директором «Енергоресурсу» значаться колишні підлеглі Олександра Януковича – Олексій Іванов та Павло Земляков.

Іванов працював у різних пов'язаних з ним юридичних компаніях, Земляков – у Донбаському розрахунково-фінансовому центрі, володіння яким українські ЗМІ також приписували синові екс-президента. У 2023 році «Енергоресурс» отримав позику на $7 млн під 1% річних від кіпрської компанії Sl holdings limited, якою володів ще один підлеглий Януковича з холдингу «МАКО» Едуард Слинько.

У зв'язку з санкціями Євросоюзу в останні три роки вугілля «Енергоресурсу» йде переважно до Туреччини, куди його доставляють залізничним та морським транспортом. Одержувачем є компанія Energy Union, зареєстрована на Британських Віргінських островах.

«Енергоресурс» продає їй вугілля за скромною ціною – в середньому по 5700 рублів за тонну у 2024 році.

«Низька ціна дозволяє заощадити на експортному миті, а далі Energy Union може продавати його куди завгодно і за якою завгодно ціною. Така схема має сенс, тільки якщо ці компанії афілійовані», – йдеться в розслідуванні.

Бекграунд. Між тим, нагадаємо, журналісти дослідили, ким був підірваний напередодні в москві колишній соратник Януковича Армен Саркісян.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS