Сім’я американця, що загинув у катастрофі МН17, може судитися з російським «Сбєрбанком»

«Сбєрбанк» здійснював грошові перекази через банківську систему США на користь організації, яку в Україні вважають терористичною

фото Shutterstock

Сім'я американця, який загинув під час збиття літака Malaysian Airlines над окупованою територією України в 2014 році, може подати до суду на найбільший російський банк «Сбєрбанк» за імовірне фінансування групи осіб, звинувачених у збитті літака.

Відповідну постанову виніс апеляційний суд США у вівторок, передає Reuters.

Згідно з постановою, контрольований державою «Сбєрбанк» не має права на суверенний імунітет після того, як його звинуватили у використанні банківської системи США для переведення грошей у підтримувану росією сепаратистську групу «донецька народна республіка».

Позов до «Сбєрбанку» у квітні 2019 року подала сім'я Квіна Шансмана, якому на момент смерті було 18 років. Він летів рейсом MH17 компанії Malaysian Airlines з Амстердама в Куала-Лумпур.

Сім'я звинуватила банк у тому, що він використав банківську систему США для переведення пожертв бойовикам «днр».

«Сбєрбанк» заперечив позов на підставі того, що він є державною організацією і його не можна переслідувати в судовому порядку в інших країнах.

Але троє суддів 2-го окружного апеляційного суду Манхеттена ухвалили, що принцип суверенного імунітету в даному випадку на «Сбєрбанк» не поширюється, повідомляє Reuters.

Здійснені «Сбєрбанком» грошові перекази були «типовою комерційною діяльністю», тому він не підпадає під захист Закону про імунітет іноземних держав (FSIA).

Таким чином «Сбєрбанк» здійснював комерційні транзакції через банківську систему США на користь організації, яку в Україні вважають терористичною, а в США обклали санкціями.

Менш ніж через рік після подання позову родиною Шансман, на початку 2020 року уряд росії придбав контрольний пакет акцій «Сбєрбанку».

Це дало підставу «Сбєрбанку» наполягати в суді, що будучи державною організацією чи агентом, він є непідсудний в інших юрисдикціях (країнах).

Юридична фірма Jenner & Block, яка представляє інтереси сім'ї Шансман, вітала відмову суду врахувати прагнення росії забезпечити «Сбєрбанку» імунітет шляхом «стратегічного придбання» контрольного пакету його акцій.

17 липня 2014 року над Донецькою областю було збито пасажирський «Боїнг» компанії Malaysian Airlines. Загинули громадяни 17 держав – 298 осіб (приблизно дві третини з них – громадяни Нідерландів).

За підсумками багаторічного розслідування, суд Гааги ухвалив, що літак був збитий ракетою «Бук» російського виробництва, яку незадовго до цього доставили в «ДНР» з Курської області.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS