Приманка для Трампа: щоб отримати доступ до рідкісноземельних копалин в Україні, спочатку треба завершити війну – WSJ

Україна посідає перше місце в Європі за запасами титану й має третину всіх європейських запасів літію

фото DR

Президент США Дональд Трамп днями заявив, що запропонує Україні отримувати американську допомогу в обмін на доступ до рідкісноземельних металів, яких в Україні чимало.

Як уточнювалося, з такою пропозицією до влади США звернулася українська влада ще минулої осені.

Вашингтон «хоче укласти угоду, за якою Україна отримає нашу допомогу в обмін на свої рідкісноземельні метали та інші ресурси», – заявив Трамп.

Проблема в тому, що значна частина цих запасів знаходиться неподалік лінії фронту або навіть на окупованих територіях.

Таким чином, доступ до значної частини цінних копалин буде залежати від битви за схід України, де поки що російські війська повільно, але неухильно просуваються вперед, пише The Wall Street Journal.

Це визнав і Володимир Зеленський, який включив партнерство у сфері видобутку рідкісноземельних металів до свого «мирного плану», який він у вересні представив у Вашингтоні, у тому числі на зустрічі з Трампом.

«росія окупує наші землі з 2014 року, і деякі з цих територій містять значні запаси наших природних ресурсів, – сказав Зеленський журналістам цього тижня. – Ми відкриті для розробки цих ресурсів спільно з нашими партнерами – тими, хто допомагає нам захищати нашу землю та відтісняти ворога за допомогою зброї, своєї присутності та санкцій. Це абсолютно справедливо».

Але головний недолік цього плану полягає в тому, що більшість запасів перебувають у тих районах, що зараз контролюються росією або розташовані дуже близько до лінії фронту, «отже, ніхто не зможе їх добувати та переробляти», сказав WSJ фахівець із збройних конфліктів Вольф-Крістіан Пес, старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень:

«Без міцного миру в Україні отримати доступ до цих активів буде важко. Простого припинення вогню недостатньо», – сказав він.

Наприкінці січня в Давосі представники української делегації розповідали про поклади корисних копалин у країні на $26 трлн, з них мінералів – на $12 трлн.

Україна, зокрема:

Крім того, запаси рідкісноземельних металів зосереджені в центральних областях, вони не розроблені і їхня реальна вартість не відома, зазначає Kyiv Independent з посиланням на аналіз Київської школи економіки.

Американська торгова палата в Україні в січні оцінила вартість запасів критично важливих мінералів у країні $3-26 трлн. Але при цьому вказала: під російською окупацією перебувають 42% запасів металів та 33% – рідкісноземельних металів, а також 63% – вугілля, 11% – нафти та 20% – природного газу.

Наразі Китай, за даними Міжнародного енергетичного агентства, контролює 60% світових запасів рідкісноземельних металів (як на своїй території, так і в інших країнах) та 90% потужностей для їх переробки.

Тому Київ пропонує Вашингтону диверсифікувати постачання за рахунок розробки українських покладів.

Аргумент про ресурси дуже добре зрозумілий Трампу та його адміністрації, вважає експерт із зовнішньої політики в республіканській партії Деніел Вейдич, який зараз консультує українські держоргани як президент лобістської фірми Yorktown Solutions.

«Якщо для багатьох людей у попередній адміністрації підтримка України була пов'язана із захистом свободи та демократії, то для Трампа це багато в чому пустий звук. Нам потрібно знайти для нього інше обґрунтування, чому є сенс підтримувати Україну та боротися за неї», – сказав Вейдич Politico.

Але зараз російські війська оточують місто Покровськ і намагаються вийти на шосе, що веде до Дніпропетровської області, яка є одним із найбагатших на природні ресурси регіонів України. У січні була частково захоплена і припинила роботу шахта коксівного вугілля, яка забезпечувала половину сталеливарної промисловості країни.

«Чи Трамп розуміє, що території, на яких зустрічаються рідкоземельні метали, значною мірою окуповані і потребують звільнення? – каже президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI» Михайло Гончар. – Для цього потрібна американська зброя та справді пекельні санкції проти агресора».

Олександр Мережко, голова комітету із зовнішніх зв'язків Верховної Ради, у розмові з Politico назвав заяву Трампа «позитивним сигналом»:

«Думаю, Трамп почав розуміти: існує небезпека того, що стратегічні ресурси України, якщо їй не допомогти, можуть опинитися в руках авторитарних режимів і зміцнити їх. І мова тут не тільки про росію, а й про її стратегічного партнера Китай».

Більше про те, які існують ризики інвестування американських компаній у видобуток цих копалин, – в матеріалі Mind «Методичка для Трампа: на що слід зважати, заходячи на український ринок рідкісноземельних металів».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS