Президент США Дональд Трамп напередодні поспілкувався з журналістами в Овальному кабінеті Білого дому за підсумками своєї телефонної розмови з російським диктатором владіміром путіним, після якої він зателефонував також і українському президенту Володимиру Зеленському.
Головні тези, які озвучив Трамп (передає кореспондент «Голос Америки» у Пентагоні Остап Яриш).
– Чи має Україна бути рівноправним учасником переговорів?
– Хмм. Це цікаве запитання. Я думаю, що вони повинні укласти мир. Їхніх людей вбивають, і я думаю, що вони повинні укласти мир. Я сказав, що це негарна війна, щоб у неї вступати. Гадаю, вони повинні укласти мир. Ось що я думаю.
– Чи вважаєте ви, що Зеленський має поступитися територіями?
– Йому доведеться зробити те, що він має зробити. Але, знаєте, його рейтинги в опитуваннях не надто високі. М'яко кажучи. У нього є країна, її спустошили та атакували. І він має армію – насправді, дуже-дуже відважну. Незважаючи на те, що ми дали йому, на мій погляд, 350 мільярдів доларів, це реальна цифра. Ви не чуєте цього числа. А Європа дала, на мій погляд, 100 мільярдів доларів, і вони зробили це у формі позики.
Мій міністр фінансів поїхав в Україну, щоб підготувати документ про те, що ми в якійсь формі отримаємо ці гроші назад. У них є рідкісноземельні метали, у них є нафта та газ, і у них є багато інших речей, і ми просимо безпеку для наших грошей. Україна на це погодилася.
– Щодо вступу України в НАТО
– Особисто я не вважаю практичним, щоб Україна була членом НАТО. Новий міністр оборони, Піт Гегсет, сьогодні сказав, що вважає це малоймовірним або непрактичним. Мабуть, це правда. Задовго до президента путіна було сказано, що в жодному разі цього не дозволять. Це триває багато-багато років. Вони давно говорять, що Україна не може йти в НАТО, і я з цим згодний.
– Чи перестануть США надавати допомогу Україні?
– Ми будемо. Але ми хочемо, щоб ми отримали щось взамін за наші гроші. Якби ми цього не зробили, то путін сказав би, що переміг. Ми є тією силою, яка це стримує. І, чесно кажучи, будемо робити це так довго, скільки нам доведеться, бо ми не хочемо дозволити іншому статися. Але президент путін тепер хоче миру, і це добре. За [часів адміністрації] Байдена він не хотів миру.
– Чи може Україна повернутися до кордонів 2014 року?
– [Глава Пентагону] Піт Гегсет сьогодні сказав, що це малоймовірно, чи не так? Це точно здається малоймовірним. Вони (росіяни. – Mind) захопили багато територій, вони воювали за цю землю, і вони втратили багато солдатів. Я не висловлюю про це свою думку, але я багато про це читав, і багато людей думають, що це малоймовірно. Думаю, дещо з цього повернеться. Так, частина цієї землі повернеться.
– Це вимоги росії – невступ України до НАТО й залишити за собою окуповані території. Чи немає загрози, що росія тут здобуде перемогу?
– Якщо глянути на те, як іде війна, ви маєте самі визначитися. Я тут просто, щоб спробувати укласти мир. Все інше мені неважливо, окрім того, що я хочу зупинити вбивство мільйонів людей. Минулої ночі, знаєте, Київ постраждав дуже, дуже сильно. Я хочу, щоб людей перестали вбивати. Ця війна – безглузда.
Бекграунд. Між тим європейські політики відреагували на розмову Трампа з путіним, зазначивши, що «навіть Чемберлен не опускався так низько». Опоненти Трампа в США назвали це «здачею інтересів України ще до початку переговорів».