Група європейських країн «тихо» працює над планом відправлення військ в Україну, щоб цим надати гарантії безпеки для будь-якого майбутнього мирного врегулювання з росією.
Джерело. Про це пише Associated Press.
Велика Британія та Франція виступають лідерами цієї ініціативи, хоча подробиці не розкриваються, щоб не давати путіну перевагу на майбутніх переговорах.
«Я не вдаватимуся до конкретних можливостей, але я згоден з тим, що, якщо буде мир [з росією], то Україні необхідні якісь гарантії безпеки, і Велика Британія зіграє в цьому свою роль», – сказав британський прем'єр-міністр Кір Стармер, якого цитує видання.
Наразі невідомі параметри можливої військової місії європейських країн в Україні, багато що буде залежати від умов будь-якої мирної угоди, повідомляє AP.
«Ми знаходимося на дуже ранній стадії», – заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур у кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки.
Він додав, що якщо Україна та росія зменшать чисельність своїх військ уздовж лінії фронту до «кількох тисяч» з обох боків, то «для Європи не проблема також бути там».
Певкур зазначив також, що це буде набагато складніше у разі продовження бойових дій. За нинішнього стану справ на фронті європейцям доведеться розгорнути в Україні «потужний і значний» контингент, а не групу миротворців на зразок «блакитних касок» ООН, вважають експерти.
Спочатку ідею про відправку європейських контингентів в Україну озвучив президент Франції Еммануель Макрон на початку 2024 року. Після цього керівництво Франції, Великої Британії та Польщі кілька разів обговорювало план розгортання військ, а у грудні, після свого обрання на пост президента США, Дональд Трамп схвалив ідею розміщення європейських військ на території України для контролю за дотриманням режиму припинення вогню.
Тоді ж, за інформацією AP, група лідерів та міністрів країн Європи зустрілася з президентом України Володимиром Зеленським у резиденції генсека НАТО Марка Рютте у Брюсселі, ймовірно, щоб обговорити з ним це питання. Зокрема, серед країн були присутні Британія, Німеччина, Данія, Італія, Нідерланди, Польща і Франція, а також вищі посадові особи Європейського Союзу.
План Еммануеля Макрона, який спочатку здавався ізольованим на європейській арені, з того часу набирає популярності, пише AP.
Бекграунд. Між тим, нагадаємо, Зеленський в Мюнхені заявив, що замість вступу в НАТО Україна повинна отримати 1,5-мільйонну армію, а згодом усі країни-члени НАТО захочуть, щоб така потужна армія була частиною альянсу, зазначив Зеленський.