Метою паризького саміту щодо України, скликаного в терміновому порядку президентом Еммануелем Макроном на понеділок 17 лютого, буде «не допустити підписання мирної угоди між США та росією без участі європейців та українців, а також прискорити військове переозброєння».
Про це пише французьке видання Libеration, на яке посилається RFI.
Зазначається, що зустріч матиме неформальний характер.
У саміті візьмуть участь: канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Британії Кір Стармер та глава уряду Італії Джорджа Мелоні. Також очікується присутність глав урядів Іспанії, Польщі, Нідерландів та Данії. На зустрічі будуть присутні голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президент Євроради Шарль Мішель і генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Видання пише, що в неділю «сотні представників європейської дипломатичної та військової еліти залишали засніжену столицю Баварії з відчуттям, що вони стали свідками трьох днів, які перевернули світ. Або принаймні їхній світ – той, де трансатлантичні відносини здавалися непорушним фундаментом міжнародного порядку з часів Другої світової війни, але який [цей світ] тепер раптово виглядає глибоко розколотим».
«Євросоюз не має наміру ставати пішаком у чужій грі, яку розгорнув Трамп за останні кілька днів, – пише Libеration. – Президент США не лише вирішив укласти «мирну угоду» щодо України безпосередньо з російським президентом путіним, не залучаючи до переговорів ні українців, ні європейців, хоча ці переговори визначать майбутню архітектуру безпеки в Європі, але також заявив, що НАТО перебуває в стані «смерті мозку». Він оголосив їм [Європі] торговельну війну, яка тільки-но починається, і не приховує свого бажання дестабілізувати їхні демократії через свого віце-президента, Джей Ді Венса або Ілона Маска».
Libеration зазначає, що «брутальність дій Трампа, всупереч очікуванням, не зруйнувала, а зміцнила європейську єдність».
Газета пише, що в п'ятницю на зустрічі послів 27 країн Євросоюзу при ЄС було вирішено продовжити суворе застосування європейських правил регулювання для цифрових платформ. Зокрема це стосується Digital Services Act, який, незважаючи на погрози США, поширюватиметься і на соцмережу X Ілона Маска.
Libеration зазначає, що європейська оборона та прискорення процесів у військовій промисловості стає другою ключовою темою неформального саміту в Парижі. Глава ЄК Урсула фон дер Ляєн вже заявила про готовність реформувати Пакт стабільності, що дозволить європейським країнам збільшити свої військові витрати.
Libеration пише також, що Фрідріх Мерц, який має високі шанси стати канцлером Німеччини після виборів 23 лютого, висловив готовність розглянути можливість загальноєвропейської позики для фінансування переозброєння ЄС.
Видання при цьому зазначає, що європейців турбує не лише швидкість подій, а й «відсутність видимості американського плану щодо України – якщо такий взагалі існує».
У кулуарах Мюнхенської конференції стиль команди Трампа порівнювали з військовими тактиками: затопити зону, заплутати сліди, покрити все килимовим бомбардуванням.
Також Libеration наводить цитату одного з високопоставлених європейських дипломатів: «Все залежить від майбутнього європейських демократій. Якщо завтра праві популісти прийдуть до влади у кількох країнах, зі Спілкою буде покінчено. Саме у цьому контексті слід розглядати американський наступ на наші демократії».
Бекграунд. Нагадаємо: Олаф Шольц різко розкритикував Венса й висміяв відсутність у його виступі теми війни в Україні. Очікувалося, що Венс говоритиме про можливі переговори, але віцепрезидент США майже не згадав росію чи Україну у своїй промові.
Як повідомлялося, Джей Ді Венс у Мюнхені розкритикував Румунію за скасування результатів виборів, у яких переміг проросійський кандидат. Він заявив, що «загроза йде не із росії чи Китаю, а зсередини самої Європи», яка не поважає свободу слова.