На додачу до трьох років російської агресії, проти України відкрився новий фронт, цього разу несподівано із Заходу – напади президента США Дональда Трампа на українського президента Володимира Зеленського, пише The Economist.
Зеленський перед цим публічно висловлював занепокоєння, що українську сторону не запросили на переговори між США та росією в Ер-Ріяді, і наголошував, що Україна на прийме будь-які угоди, укладені за її спиною.
Трамп, коментуючи своє небажання залучати Україну в переговорний процес, заявив: «У них було три роки, щоб сісти за стіл переговорів. Вони мали це зробити. Вони ніколи не повинні були починати цю війну», – звинувативши таким чином Україну в тому, що вона нібито почала війну проти росії.
Під час пресконференції в середу, 19 лютого, Зеленський, коментуючи заяви Трампа, зазначив, що той перебуває під сильним впливом російської пропаганди.
Це викликало ще більш гостру відповідь з боку Трампа, який назвав українського президента «диктатором без виборів», який нібито має всього 4% підтримки, але не бажає закінчувати війну.
Рішення Трампа поговорити з путіним і його явне бажання реабілітувати Кремль шокували Київ. Але зараз мало хто справді здивований.
«Наш психічний стан був невдалим у той день, коли ми почули новини, – каже високопоставлений депутат від партії Зеленського, – але ми цього очікували».
Ні для кого не було секретом, що двері у Вашингтоні для представників України зачинені.
«Ми розуміли, до якого рівня російські наративи закріпилися в Америці».
Депутат з опозиційної партії каже, що в парламенті є «передчуття» того, що депутатам, можливо, доведеться проголосувати за принизливу угоду про припинення вогню.
В «українській еліті» впевнені, що прибрати Зеленського хоче особисто Трамп, пише The Economist, а риторика про термінові президентські вибори – це лише привід.
«Трамп, схоже, хоче позбавитися Зеленського, який йому завжди не подобався і якого він вважає незручним, – цитує The Economist ексдипломата. – Справа не у виборах, річ у тому, щоб зняти Зеленського».
Три сценарії
1) За словами високопоставленого співрозмовника журналу, мінімум, на який погодиться Україна, – це збереження військових зв'язків із Заходом, незначна демілітаризація, продовження військової та фінансової допомоги та розміщення на своїй території іноземних миротворців. В останньому питанні важливішим є сам факт, ніж чисельність цього контингенту: «Коли вони (миротворці) прибудуть, їм буде складно піти назад», – каже джерело. Членство в НАТО при цьому можна буде відкласти на далеку перспективу.
2) Проміжний варіант – продовжувати війну без США з орієнтацією на Євросоюз. На нього здатний піти Зеленський, який «дедалі більше замикається в колі наближених, де ніхто не скаже йому «ні». Трамп у цьому випадку зможе використати всі наявні важелі – від припинення військової допомоги та послаблення санкцій до відключення Starlink на території України. Успіх у цьому випадку залежатиме від згуртування країни та мобілізації. «Якщо Зеленський зможе мобілізувати 18–20 літніх, перспективи є, – цитує видання високопосадовця адміністрації США. – Якщо ні – нехай домовляється про найкращі умови угоди».
3) Найгіршим варіантом для України стане той, на який орієнтується кремль – припинення вогню, президентські вибори в Україні, слабкий президент з розділеним парламентом і потім мирний договір на невигідних умовах, пише видання про побоювання української сторони. Після цього імовірна демобілізація, масова еміграція і розвал країни.
На сьогодні ніяких ознак того, що путін припинить свої прагнення зруйнувати українську державу, немає.
Військовослужбовець Сергій Василюк, дивлячись на свого 17-річного сина, прогнозує, що Україна залишатиметься у стані війни «принаймні до тих пір, поки цей виродок [путін] дихає».
Але, каже він, дійсно критичний момент для його країни минув у перші кілька днів війни, коли «його покоління зупинило колони російських танків біля дверей Києва». Тепер естафета переходить до покоління його сина.
3 червня Андрію виповниться 18. Молодший Василюк цього дня планує зробити дві речі: вступити на заочну економіку та піти на службу в один з елітних українських десантно-штурмових підрозділів наперекір матері.
«Навіть якщо війна закінчиться, навіть якщо буде досягнуто припинення вогню, нам знадобиться найсильніша армія, щоб ми були впевнені, що війна ніколи не почнеться знову», – каже він.
Бекграунд. Нагадаємо: європейські лідери відреагували на атаку Трампа на Зеленського. Вони згодні в тому, що проводити вибори в країні, яка захищається від російської агресії, неможливо й суперечить Конституції, вони назвали це «неправильним і небезпечним».