В Україні вперше побували російські правозахисники для дослідження воєнних злочинів армії рф

Багато місцевих жителів, навіть знаючи російську, принципово спілкувалися з ними українською, пише ВВС

фото ВВС

Російські правозахисники відвідали Україну з першою місією після початку повномасштабного вторгнення до України. Місцеві жителі розповіли їм про ймовірні воєнні злочини, передає ВВС.

У моніторинговій місії, що відбулася у січні 2025 року, взяли участь представники Центру захисту прав людини «Меморіал» Олег Орлов, який минулого року влітку вийшов з російської колонії в рамках масштабного обміну в'язнями, і правозахисники Наталія Мороз і Владімір Малихин.

Як розповіли представники «Меморіалу» журналістам, за підсумками поїздки вони дійшли висновку, що в Україні російська армія користувалася тими самими методами, які застосовувала під час воєн у Чечні та Сирії – її вони описали як «систему державного терору».

Серед порушень, інформацію про які зібрали правозахисники, – невибіркові удари по цивільних об'єктах, викрадення, тортури, страти.

Організувати поїздку допомогла Харківська правозахисна група. Це перший такий візит до України правозахисників із росії з лютого 2022 року. Про нього вони розповіли на прес-конференції у Берліні.

Групі «Меморіалу» вдалося побувати в кількох українських регіонах, у тому числі на територіях, що були під тимчасовою російською окупацією.

Правозахисники спілкувалися з місцевими жителями (деякі з них зазнали так званої «фільтрації») та колишніми військовополоненими, які утримувалися на території росії.

За словами Морозової, деякі жителі, навіть знаючи російську мову, принципово спілкувалися з правозахисниками лише українською, проте говорити погоджувалися усі. Про це сказав Орлов.

Він розповів, як під час поїздки група поспілкувалася з жінкою, у якої, за її словами, під час російської окупації викрали чоловіка і вбили після тортур.

«Я бачив, що їй було тяжко. Але вона з нами розмовляла. Коли ми розсталися, вона сказала: Я цього ніколи не пробачу» – поділився Орлов.

За підсумками поїздки правозахисники підготують доповідь, а всю інформацію про зафіксовані злочини передадуть українській стороні.

Бекграунд. Між тим, нагадаємо, The Telegraph писала, що США можуть відмовитися від кримінального переслідування росії за військові злочини в Україні.

Представники Сполучених Штатів відмовилися назвати росію агресором на зустрічі Core Group – групи країн, які готують спецтрибунал для путіна.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS