Макрон закликав інвестувати в оборону Європи 200 млрд євро, щоб підготуватися до виходу США

«росіяни стали набагато агресивнішими до нас, і нам треба це враховувати незалежно від позиції США», – заявив він

фото DR

Країни Європи мають терміново залучити 200 млрд євро інвестицій в оборону континенту, щоб підготуватися до можливого виходу США.

Про це заявив президент Франції Емманюель Макрон в інтерв'ю виданню Il Foglio.

Він уточнив, що така сума знадобиться «на початковому етапі».

Макрон закликав зібрати ці кошти через спільні позики або Європейський стабілізаційний механізм, а також залучити Європейський інвестиційний банк і приватний капітал. На його думку, потрібно прагнути збільшення оборонних витрат до 3–3,5% ВВП. У 2024 році вони становили 1,9% від ВВП ЄС, або 326 млрд євро.

Щодо розбіжностей серед країн ЄС, то Макрон заявив, що навіть країни, які скептично ставляться до підтримки України, наприклад Угорщина та Словаччина, зрештою виступатимуть за зміцнення європейської оборони.

«Йдеться не лише про Україну, а й про те, що ми не знаємо, що робитимуть американці через п'ять чи десять років. На цей момент ми знаємо тільки те, що росіяни стали більш жорсткими та набагато агресивнішими стосовно нас. А протягом останніх трьох років вони витратили на оборону 10% свого ВВП. Їхній ВВП менший за наш, але вони витрачають 10% від нього. Тому ми маємо готуватися до того, що на нас чекає. І незалежно від того, що робитимуть американці», – наголосив президент Франції.

2 березня Макрон взяв участь у саміті з питань безпеки у Європі, що відбувся в Лондоні. На зустріч також приїхали прем'єр-міністри: Польщі – Дональд Туск, Норвегії – Йонас Стьоре, Швеції – Ульф Крістерссон, Чехії – Петр Фіала, Данії – Метте Фредеріксен, Італії – Джорджа Мелоні, Нідерландів – Дік Схооф; президенти: України – Володимир Зеленський, Фінляндії – Александр Стубб, Румунії – Іллі Болоян і канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Крім того, на саміті були присутні голова Євроради Антоніу Кошта, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, генсек НАТО Марк Рютте, прем'єр Канади Джастін Трюдо та міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан. Кожного з гостей зустрічав особисто глава уряду Великої Британії Кір Стармер.

Напередодні саміту Макрон заявив, що метою зустрічі стане посилення підтримки України, запуск програми «масштабного спільного фінансування в сотні мільярдів євро». Відповідне доручення планувалося надати Єврокомісії.

Макрон зазначав, що Європі потрібно спробувати зберегти підтримку з боку США, але прагнути автономії, оскільки після повернення Дональда Трампа до Білого дому ситуація сильно змінилася.

«Багато європейських країн будували свою безпеку на трансатлантичних зв'язках. Нам потрібно повернутися до старих європейських звичок. Часу вже обмаль, але ми ще маємо можливість досягти стратегічного підйому Європи», – наголосив Макрон.

Президент також назвав росію «екзистенційною загрозою» для континенту, зазначивши, що Кремль уже «здійснює диверсії та проводить масштабні кампанії дезінформації» у країнах ЄС. Макрон зазначав, якщо це не зупинити, наступним кроком росії буде «вторгнення до Молдови, а згодом, можливо, і до Румунії».

Бекграунд. Як ми писали, напередодні Макрон повідомив, що Франція і Британія пропонують місячне перемир’я в Україні «у повітрі, на морях та для інфраструктури».

Поки що, за задумом Макрона й Стармера, припинення вогню не стосуватиметься наземних боїв.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS