У Німеччині обговорюється варіант передачі газопроводу «Північний потік 2» під управління США, що дозволить відновити постачання російського газу в Європу.
Джерело. Про це пише Bild.
Робота над відповідною угодою вже триває, стверджує видання.
Тим часом кілька політиків із партії майбутнього канцлера Фрідріха Мерца допустили відновлення закупівель газу в росії після завершення війни в Україні.
Депутат бундестагу Томас Барайс вважає, що для постачання можна використовувати «Північний потік 2».
«Якщо знову настане мир, відносини нормалізуються, а ембарго з часом ослабне, тоді, звичайно, газ знову може потекти, можливо, тепер у трубопроводі під контролем США», – сказав він.
Заступник голови фракції ХДС у парламенті землі Північний Рейн-Вестфалія Ян Хайніш також заявив, що у разі підписання угоди про «справедливий і надійний» мир в Україні Німеччині потрібно буде повернутися до теми купівлі російського газу.
«Чи це відбуватиметься морем або через трубопровід, поки неясно», – додав він.
Водночас Хайніш наголосив, що Німеччина не повинна залежати від одного постачальника та допускати ситуацій, коли їй «диктують ціну» на газ.
Депутат бундестагу від Вільної демократичної партії (СвДП) Марі-Агнес Штрак-Циммерман підтвердила, що ХДС «вже звертається» до росії, щоб знову закуповувати газ, тим самим підриваючи досягнуту енергетичну незалежність Німеччини.
Однак не всі у ХДС хочуть відновлення такої співпраці.
«Путінській росії більше ніколи не довірятимуть, а Трамп похитнув довіру до Америки. Тому коаліційна угода має унеможливлювати повернення газопроводу «Північний потік» в експлуатацію», – заявив член партії Рупрехт Поленц.
Експерт ХДС із зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер також розкритикував цей крок.
«Усі ті, хто завжди був проти санкцій, хто хоче відновити роботу «Північного потоку» і знову накинутися на дешевий російський газ, усі ті, кому наплювати на геноцид українського народу, всі вони були б дуже раді такому зближенню», – заявив він.
Пропозиція Барайса – невірний сигнал у невідповідний час, що походить від людини, яка «явно нічому не навчилася в новітній історії», зазначив депутат і член СДПН Міхаель Рот.
У міністерстві економіки Німеччини, яке очолює Роберт Хабек від «Зелених», заявили, що «Північний потік-2» не сертифікований і юридично не схвалений, і «питання про його експлуатацію нині не стоїть».
У самій партії назвали висловлювання Барайса «скандальним», зазначивши, що «якщо Німеччина знову почне закуповувати газ у росії, це означатиме, що путін отримає винагороду за свою агресивну війну».
Раніше джерела Bild повідомили, що колишній посол США в Німеччині, а нині посланець Трампа з особливих доручень Річард Гренелл кілька разів неофіційно їздив до Швейцарії для обговорення запуску Північного потоку.
Джерела стверджували, що американська сторона хоче виступити посередником у постачанні російського газу до Німеччини, але лише на рівні приватних компаній.
До цього співрозмовники Financial Times говорили, що колишній виконавчий директор Nord Stream 2 AG та друг путіна Маттіас Варніг намагається перезапустити «Північний потік-2» за допомогою консорціуму американських інвесторів, який уже розробив проект угоди із «Газпромом» на випадок зняття санкцій.