Європі не вистачає найважливіших компонентів для виробництва боєприпасів – Bloomberg

Виробники готуються до різкого зростання попиту на вибухові речовини та порох

Фото: DR

Європа стикається з нестачею пороху та вибухових речовин, потрібних для виробництва артилерійських снарядів.

Про це пише Bloomberg.

У матеріалі йдеться, що через надання Україні боєприпасів із власних запасів країни Європи значно виснажили свої арсенали. Континент відчуває дефіцит пороху, тротилу, ракетного палива та інших вибухових компонентів. Відповідно європейські уряди намагаються збільшити виробництво боєприпасів, зокрема снарядів, ракет і патронів.

На тлі планів суттєвого збільшення оборонних витрат лише обмежена кількість виробників здатна розширити свої потужності. Так, компанія Rheinmetall планує наростити виробництво пороху більш ніж на 50% до 2028 року, але цього може виявитися недостатньо. Її генеральний директор Армін Паппергер припускає, що випуск, можливо, доведеться подвоїти – до понад 20 тис. тонн, аби задовольнити потреби, що зростають.

Крім того, ЄС пропонує 150 млрд євро як кредити для зміцнення оборонного сектору. У межах Європейської програми оборонної промисловості передбачено додаткові 1,5 млрд євро фінансування на 2025–2027 роки, однак це рішення ще має ухвалити Європейський парламент.

Водночас ланцюги постачання вибухових речовин ускладнені, глобально інтегровані та містять багато проблемних вузлів. Для їхньої стабілізації урядам доведеться стимулювати цивільну хімічну промисловість до переходу на військове виробництво, спрощувати регуляторні процедури для будівництва нових заводів і транспортування небезпечних матеріалів, а також забезпечити постачання ключових складників, значна частина яких імпортується з Китаю.

Ситуація з вибуховими речовинами подібна до проблем із ракетним паливом. ЄС планує збільшити їх виробництво на понад 4300 тонн (більш ніж на 30%), проте наразі на континенті діє лише один великий завод із виробництва тротилу – польський Nitro-Chem. Ще один завод планують побудувати у Фінляндії.

Такі виробники спеціальних вибухових речовин, як PETN, HMX і RDX, зокрема норвезька Chemring Nobel, працюють на межі своїх можливостей. Попит на їхню продукцію значно зріс після початку повномасштабної війни росії проти України.

Хоча Німеччина, Нідерланди, Бельгія та Польща мають потужну хімічну промисловість, виробництво прекурсорів вибухових речовин залишається відносно невеликим сегментом. Високі енергетичні витрати й екологічні стандарти змушують компанії закуповувати деякі критично важливі матеріали, зокрема азотну кислоту, за кордоном – переважно в Китаї.

Bloomberg пише, що для подолання цих викликів необхідно знижувати нормативні бар'єри, гарантувати стабільність виробникам й усувати соціальні та фінансові перешкоди для інвестування в оборонний сектор. Це особливо важливо, оскільки головний стратегічний противник Європи – росія – має значно менше таких обмежень.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що країни – члени Євросоюзу 2025 року виготовлять для Збройних сил України приблизно 2 млн артилерійських снарядів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS