Законопроект №10311 щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Нацгвардії спрямований на деталізацію повноважень НГУ та забезпечення чіткого нормативного визначення її діяльності.
Про це йдеться у заяві МВС.
У Міністерстві наголосили, що законопроект не розширює, а впорядковує повноваження військовослужбовців Нацгвардії.
Національна гвардія – це складова системи МВС. Структура, окрім виконання завдань на лінії фронту, має правоохоронні завдання (функції). Військовослужбовці НГУ несуть службу і на блокпостах, і залучаються до правоохоронних завдань на деокупованих та прифронтових територіях, проводять стабілізаційні заходи, а також залучаються до контрдиверсійних заходів і боротьби з ДРГ.
Зазначається, що військовослужбовці Нацгвардії використовують норми багатьох нормативно-правових документів одночасно та користуються законами, які регулюють діяльність інших структур. Наприклад, законом про Національну поліцію чи бойовим статутом Сухопутних військ ЗСУ.
Законопроектом №10311 пропонується їх уніфікація в одному законі, який регулює діяльність Національної гвардії.
У МВС наголосили, що нацгвардійці мали і мають право застосовувати фізичний вплив, гумові кийки, електрошокові пристрої, засоби примусової зупинки транспорту для виконання своїх завдань.
Водночас, і діючою редакцією закону про Нацгвардію і запропонованим законопроектом визначено, що застосування заходів примусу є крайнім заходом, який може застосовуватися НГУ у чітко визначених межах і способах, а також містить норми щодо обов’язку попередження наміру про їх застосування.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що у Центрі протидії корупції заявили, що повноваження НГУ, прописані в законопроекті №10311, не стосуються ефективнішого захисту країни, а лише дозволяють «розганяти мітинги у стилі ліквідованого підрозділу «Беркут».