Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан постійно виступає проти будь-яких спроб посилити військову допомогу Україні чи просування заявки Києва на членство в Євросоюзі. Проте країни ЄС знайшли вихід, пише POLITICO.
Правила, які зазвичай вимагають від усіх 27 країн ЄС узгодити спільну заяву для її оприлюднення від імені Європейської Ради, пройшли нове випробування на саміті два тижні тому, 6 березня, коли Орбан спробував заблокувати наміри Європи збільшити підтримку Україні після припинення допомоги Києву від Сполучених Штатів.
Однак потім текст стосовно України, узгоджений рештою 26 країнами, було додано до інших резолюцій, які були погоджені одноголосно.
І хоча Угорщина відмовилася , це все одно було видано як офіційний висновок Європейської Ради. Ця тактика, здається, працює, і дипломати сказали POLITICO, що мають намір використати її знову.
У четвер лідери країн ЄС зібралися на черговий саміт, щоб обговорити різні питання – від економічної конкуренції до постачання зброї Україні.
«Сьогоднішня заява щодо України буде опублікована як додаток від імені 26 країн», – сказав один високопоставлений дипломат ЄС на умовах анонімності.
«Це нова норма. І вона працює, коли йдеться про політичні наміри. Можливо, згодом ми зіткнемося з іншими проблемами».
«Орбан обрав ізоляцію та шлях неліберальної демократії всупереч очевидним інтересам ЄС та, по суті, Угорщини. Йому було надано безліч можливостей, але він відкинув простягнуту руку, сказав Politico європейський дипломат. – Безпека Європи – надто серйозне питання, щоб намагатися його врегулювати з однією людиною, чий погляд діаметрально протилежний поглядам решти. Якщо він вважає, що йому краще діятиме самотужки, я не думаю, що багато хто спробує його зупинити».
Високопосадовець ЄС додав, що заперечення Угорщини враховуються – але швидко ігноруються.
«Після (саміту) 6 березня ні в кого немає сумнівів, що існує розбіжність з однією державою-членом. Мета завжди повинна полягати в тому, щоб мати голоси всіх 27-ми – якщо це неможливо, якщо стратегічна незгода (Угорщини) збережеться, а у нас є всі ознаки того, що він збережеться, ми будемо рухатися вперед з 26-ма країнами», – сказав чиновник.
Як пише POLITICO, європейські лідери здобули серйозну перемогу на засідання Євроради на початку березня, коли вони заручилися підтримкою словацького прем’єра Роберта Фіцо, відокремивши його від об’єднання зусиль з Орбаном.
Бекграунд. Нагадаємо, напередодні Bloomberg писав, що Франція та Італія не підтримали пропозицію лідерів Євросоюзу щодо виділення 5 млрд євро на постачання боєприпасів для України.
За даними агентства, більшість із 27 країн – членів ЄС виступили за негайне виділення фінансування, проте Рим і Париж не хочуть брати на себе надто великі фінансові зобов'язання.