Витік із групового чату, де військово-політичне керівництво США обговорювало військові плани завдати ударів по єменських хуситах, шокував не тільки Вашингтон, а й Європу.
Європейські політики обурені змістом розмов між найвищими американськими посадовцями, у яких вони відверто показують негативне ставлення до Євросоюзу, називаючи їх «нахлібниками» й вимагаючи стягнути з них компенсацію, пише ВВС.
У чат були додані міністри оборони та закордонних справ, керівник і заступник керівника адміністрації президента, віцепрезидент, голова ЦРУ, директор Національної розвідки та інші чиновники й радники.
А також головний редактор журналу Atlantic Джеффрі Голдберг, якого включили помилково. Пізніше в Білому домі підтвердили справжність цього чату.
В обговоренні операції проти хуситів головним аргументом проти була думка про те, що Європа не заслуговує на таку послугу від Америки.
Випадково підглянута журналістом дискусія розпочалася з повідомлення віцепрезидента Джей Ді Венса, який назвав ідею ударів по Ємену помилкою тому, що атаки на міжнародне судноплавство в Червоному морі є проблемою Європи. Він написав, що на Суецький канал припадає 40% європейської торгівлі й лише 3% товарообігу США.
Після цього міністр оборони Піт Гегсет перерахував аргументи на користь операції, і Венс погодився із застереженням, що йому «просто дуже не хочеться знову рятувати Європу».
«Я повністю поділяю вашу огиду до нахлібництва європейців», – відповів Гегсет, назвавши поведінку європейців «жалюгідною».
Наприкінці дискусії користувач S M (ініціали заступника глави адміністрації президента Стівена Міллера) написав, що Європі потрібно пояснити ціну американської допомоги й те, що за надану послугу повинна бути фінансова компенсація. Інші радники Трампа погодилися, що Європа має заплатити.
Як пише ВВС, команда Трампа дуже помиляється в тому, що авіаудари по Ємену можуть одразу відновити свободу судноплавства через Суецький канал і що Європа дуже виграє від цього. Проте попередні спроби США та їхніх союзників зупинити атаки хуситів не мали успіху, а Європа за останні два роки розробила альтернативні маршрути.
Розмови в чаті показують, що США більше не є надійним союзником Європи, зазначила депутатка німецького Бундестагу від партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) Керстін Вірегге в інтерв'ю Washington Post.
«Ми не повинні більше гаяти час на суперечки про надійність Сполучених Штатів як гаранта безпеки Європи», – вважає Вірегге.
«Очевидно, що Джей Ді Венс та його приятелі і з груповим чатом не можуть упоратися, не кажучи вже про найсильнішу армію світу. Нашим службам безпеки варто хвилюватися за розвіддані, якими ми з ними ділимося», – написав у X депутат британського парламенту Ед Дейві.
Міністри й глави європейських урядів поки що не коментували публікацію Atlantic.
Незадовго до цього Стів Віткофф, старий друг Трампа по ринку нерухомості, призначений спецпредставником на Близькому Сході, у розмові з Такером Карлсоном розкритикував Європу та назвав її недієздатною.
Це інтерв'ю вразило союзників Америки, які побачили в ньому повторення російської пропаганди, писала The New York Times із посиланням на анонімні джерела.
Бекграунд. Нагадаємо: Трамп став на захист Волтца після того, як той додав журналіста до секретного чату з деталями військової операції. Президент США завив, що «Майкл Волтц засвоїв урок, і він хороша людина».