Спеціальний представник президента США з особливих доручень Річард Гренелл написав 25 березня в мережі X, що ядерна зброя, яку Україна віддала росії згідно з Будапештським меморандумом, була російською, передає Радіо Свобода.
«Вона не була українською. Це неприємний факт», – заявив Гренелл.
Йому відповів Стівен Пайфер, який обіймав посаду посла США в Україні у 1998–2000 роках.
Спочатку Пайфер нагадав, що особисто брав участь у підготовці Будапештського меморандуму.
«Гренелл категорично помиляється. Ядерні боєголовки в Україні були колишніми радянськими, а не російськими. Боєголовки на зберіганні перебували під виключною відповідальністю України», – написав посол Пайфер.
«Україна вирішила відправити ядерні боєголовки до росії для ліквідації значною мірою тому, що росія зобов’язалася поважати суверенітет і територіальну цілісність України та не застосовувати силу проти України», – зазначив він.
Пізніше він додав: «Питання до Річарда Греннела. Коли СРСР розпався 1991 року, чи були танки, артилерійські знаряддя, винищувачі, міжконтинентальні балістичні ракети та бомбардувальники в Україні російською зброєю? (Правильна відповідь: ні, ні, ні, ні, ні.) Отже, як ви думаєте, чому ядерні боєголовки в Україні мали бути російськими?».
Будапештський меморандум був підписаний у грудні 1994 року росією, Україною, Великою Британією та США. Документ передбачав запевнення в територіальній цілісності України в обмін на відмову від ядерного озброєння.
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з Дональдом Трампом у жовтні 2024 року говорив, що Будапештський меморандум та інші домовленості з росією не працюють. Для захисту, за словами Зеленського, Україні потрібно або вступити до НАТО, або мати ядерну зброю.