У ніч проти 26 березня росія не завдавала ударів по українських енергооб'єктах, а Україна – по російських.
Про це Володимир Зеленський розповів у інтерв’ю для Eurovision News.
«Сьогодні вночі не було атак на енергетику, а були атаки на іншу цивільну інфраструктуру. Безумовно, це трагедія, що «рускіє» все одно атакували – і більше сотні дронів. Але ми повинні бути чесними, і тому ударів по енергетиці сьогодні вночі не було. А Україна не відповідала по енергетиці також», – сказав президент.
Він додав, що невідомо, чи це випадковість, оскільки росіянам ніхто не вірить. «Тому й треба було домовлятися одразу, щоб не бити по будь-якій інфраструктурі цивільній, тому що це легше моніторити», – зауважив Зеленський.
Президент зазначив – важливо, яка країна буде моніторити режим припинення вогню та хто візьме на себе відповідальність. «Чекаємо від Сполучених Штатів Америки на це», – додав він.
Без американських розвідданих Україна не фіксує виліт балістичних ракет із рф. «Балістика 100% або 90% була по цивільній інфраструктурі: енергетика, школи, університети, церкви. Ви це знаєте. Тобто це десятки тисяч ракет. І ми не бачимо, коли треба давати сигнал цивільному населенню, щоб спускатися в бомбосховища, – сказав Зеленський в інтерв’ю.
Припинення вогню в Чорному морі потрібне в першу чергу росіянам. «Україні за це бореться, бо це крок до закінчення війни. Але ми контролюємо ситуацію в Чорному морів. Їх (росіян. – Mind) чорноморська частина флоту на дні, або вони сховані... Вони хочуть просто встрибнути в контроль продуктового коридору. Їм це не вдасться», – зазначив президент.
Зеленський про заяви Віткоффа: «Я вважаю, що Віткофф дійсно дуже часто цитує кремлівські наративи. Я з вами погоджуюся. І я вважаю, що це не наблизить нас до миру...заяви Віткоффа нам дуже заважають. Ми боремося з путіним і дуже не хочемо, щоб у нього було багато помічників... Навіть якщо Америка сьогодні обрала тактику бути посередині, то це має бути посередині, а не ближче до кремля».
Про відносини путіна з Трампом та російську дезінформацію. «Я не знаю, які в нього (Трампа. – Mind) реальні стосунки і відносини, я не знаю, скільки в них (у Трампа й путіна. – Mind) було розмов. Я б так сказав, у мене не настільки близькі відносини з Трампом, щоб розуміти, наскільки у Трампа з путіним близькі відносини», – сказав Зеленський.
Він зазначив, що переконати Трампа в тому, що путіну не можна довіряти буде непросто через російську дезінформацію. Європа раніше санкційно відповіла закриттям російських медійних майданчиків, бо війна дуже близько до них.
«І тому з цим треба боротися, з дезінформацією… я думаю, що у президента Трампа, його не треба переконувати в тому, що робить сьогодні путін, у нього достатньо служб, розвідок, які можуть йому показати реальність, де є «руські» наративи», – сказав президент.
Він додав, необхідно, щоб з Трампом спілкувалися європейські лідери, щоб коло спілкування навколо американського лідера «було ширше, ніж те, яке сьогодні є».
Про гарантії безпеки. Якщо Америка вирішить Україну взяти до НАТО – можна буде вважати, що Трамп за 24 години зупинив російсько-українську війну, зазначив Зеленський.