Поступово все більша кількість європейських країн висловлює намір брати участь у миротворчій місії в Україні.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус та його колега з Естонії Ханно Певкур заявили про готовність допомогти у забезпеченні миру в Україні, розмістивши війська своїх країн на її території.
«Я не можу собі уявити ситуацію, в якій Німеччина не брала б участі в тому, що стане результатом переговорів про припинення вогню або навіть про мир», – сказав Пісторіус, якого цитує Politico.
Поки що Берлін, який досі виключав участь своїх військ у миротворчій місії, зберігає обережність.
«Але це потрібно буде вирішувати, коли настане час, і це залежить від багатьох параметрів, таких як: скільки військ буде ухвалено в рамках припинення вогню? Яким може бути їхній мандат? Хто братиме у цьому участь? Це не те, що ми маємо публічно обговорювати на ринку, поки що не ясно, буде припинення вогню чи ні», – додав Пісторіус.
За підсумками саміту європейських лідерів у Парижі президент Франції Еммануель Макрон заявив, що уявлення про європейські сили підтримки, які допоможуть забезпечувати мир в Україні, буде сформовано протягом місяця.
«Думаю, що протягом трьох-чотирьох тижнів у нас буде вирішено наступні два питання: структура української армії, сил підтримки та досить точний план дій із зазначенням потреб, а також учасників», – сказав Макрон після зустрічі з Володимиром Зеленським та лідерами понад 30 країн із «Коаліції охочих».
У Берліні Певкур підкреслив важливість умов мандата, відповідно до яких будуть розміщені війська.
«Є дуже багато питань, які потрібно обговорити, перш ніж ми скажемо:
«Так, ми беремо участь» або «Так, ми підтримаємо українців таким чином». Але, будьте певні, ми дуже серйозно це будемо обговорювати».
Найкращою гарантією безпеки для України був би вступ до НАТО, але через позицію США це зараз є малоймовірним, додав Певкур.
Бекграунд. Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон заявив, що було вирішено доручити главам МЗС країн коаліції протягом трьох тижнів підготувати пропозиції щодо того, як можна контролювати припинення вогню в Україні.
Також Макрон сказав, що в Україну буде направлено франко-британську делегацію військових для роботи із ЗСУ.
Французький лідер повідомив, що кілька країн планують надати Україні «сили стримування» для розгортання у стратегічно важливих районах. За його словами, ця ідея була висунута британцями та французами на прохання України.
Зеленський зі свого боку заявив, що зростає кількість країн, які готові надавати Києву гарантії безпеки, не надсилаючи до країни свій військовий контингент.