Яйця по 17 грн Міноборони: НАБУ викрило схему розкрадання сотень мільйонів гривень

Також було викрито замах на розтрату ще 788 млн грн державних коштів

Фото: НАБУ

НАБУ і САП викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони продуктів харчування для Збройних Сил України в умовах повномасштабного вторгнення рф.

Про це повідомили пресслужби САП та НАБУ.

Про підозру повідомили:

За даними джерел Суспільного, в справі фігурують постачальниця харчів Тетяна Глиняна, низка керівників підприємств, ексначальник департаменту Міноборони із речового забезпечення ЗСУ Богдан Хмельницький.

Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 (розтрата), ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 (замах на розтрату), ч. 3 ст. 209 (легалізація) КК України.

За даними слідства, упродовж 2022-2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м'ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід замовлялись зрідка або ніколи.

«Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку). Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки», – йдеться в повідмленні.

Зазначається, що внаслідок махінацій дві компанії, підконтрольні одній власниці, у серпні-грудні 2022 року незаконно отримали понад 733 млн грн, що підтверджено експертизою. Частину коштів вивели під виглядом дивідендів і фінансової допомоги пов’язаним компаніям, ймовірно використавши їх на купівлю готелів у Хорватії та іншої нерухомості.

За даними НАБУ, злочину сприяв посадовець Міноборони, який під час підписання договорів «не помічав» аномально завищених цін. Після початку розслідування в січні 2023 року та розголосу в медіа (зокрема щодо яєць по 17 грн), учасники схеми знизили ціни на 11 основних продуктів, що дозволило запобігти розкраданню 788 млн грн.

Після пропозицій НАБУ і САП Міноборони переглянуло порядок закупівель і впровадило пілотні проєкти для запобігання подібним зловживанням.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що у НАБУ заявили, що Україна може втратити 1,6 млрд грн через бездіяльність «Нафтогазу» – у компанії відповіли. Правоохоронці порахували, що за ці гроші можна купити понад 100 тисяч fpv-дронів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS