Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків України провела 19 лютого 2025 року черговий, вже третій, регулярний огляд ключових ринкових індикаторів. Йдеться про індикатор грошового ринку UONIA, офіційний курс гривні до іноземних валют, облікову ціну банківських металів і довідкове значення курсу гривні до долара США.
Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Зазначається, що такі щопіврічні огляди спрямовані на оцінку структурних змін на ринку та визначення необхідності внесення змін до методології розрахунку, заміни індикаторів або оновлення принципів їх оприлюднення.
За даними Нацбанку, індикатор грошового ринку UONIA зберігає здатність слугувати об’єктивним орієнтиром ринкових ставок. Водночас Рада оверсайту зазначає, що нинішня методологія розрахунку не є ідеальною, а тому потребує подальшого вдосконалення.
«Структурним підрозділам НБУ рекомендовано із залученням міжнародної технічної допомоги продовжити роботу з цього питання», – йдеться у висновках Ради.
Що стосується офіційного та довідкового курсів гривні до долара США, то вони й надалі відповідають потребам ринку, а обсяги торгів забезпечують їхню надійність. Методологія розрахунку цих індикаторів наразі не потребує змін.
Рада також підтвердила домінуючу роль долара США як основної курсоутворюючої валюти, однак звернула увагу на зростання ролі євро в окремих сегментах ринку. Це, за висновками огляду, формує «потенціал для можливої зміни валюти прив’язки з долара на євро в майбутньому».
Крім того, у Нацбанку триває реалізація раніше ухвалених змін: з 31 березня 2025 року оновлено підходи до визначення переліку валют, до яких встановлюється офіційний курс гривні. Зокрема, скасовано практику щомісячного встановлення курсів для низки валют – тепер усі курси визначаються щоденно.
Довідково.
Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків України функціонує з 18 серпня 2023 року. До складу цього колегіального органу входять працівники Національного банку та зовнішні члени, яких рекомендує Контактна група грошового та валютного ринків.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в НБУ розглядають можливість прив'язки курсу гривні до євро замість долара. За даними огляду індикаторів валютного ринку, більшість операцій банків із клієнтами відбувається в євро.