Президент США Дональд Трамп намагається зробити тіснішими зв'язки з росією, щоб розірвати її міцний союз із Китаєм, але така стратегія може бути приречена на провал.
Таку думку висловив оглядач газети Washington Post Девід Ігнатіус – один із найвідоміших західних експертів, які пишуть про російсько-американські відносини.
Ігнатіус характеризує тактику, якою почав дотримуватися Трамп як «зворотний Кісінджер».
У 1970-х роках тодішній державний секретар США та радник із національної безпеки Генрі Кісінджер почав розвивати зв'язки Вашингтона з Китаєм, щоб підірвати його співпрацю з Радянським Союзом.
Зараз Трамп намагається зробити той самий трюк, але вже з росією, вважає експерт.
«Схоже, він переконаний у тому, що Сполучені Штати, наповнені новою силою, можуть відірвати росію від Китаю – і стати арбітром між москвою та Пекіном», – стверджує Ігнатіус.
«Він вірить, що, зробивши москву партнером у мирній угоді щодо України, він створює три сфери впливу – і США будуть балансуючою силою між росією та Китаєм».
Цю ідею експерт вважає «глибоко помилковою» – насамперед тому, що Трамп, на його думку, недооцінює, наскільки близькі стосунки встановилися між путіним та китайським лідером Сі Цзіньпіном.
Він вважає, що як москва, так і Пекін намагатимуться вести гру з Трампом у своїх інтересах.
путін і Сі бачать наміри Трампа, нагадує аналітик.
«Коли китайські та російські лідери зустрічаються, однією з головних тем порядку денного є очікування того, як США намагатимуться їх розділити», – пояснює Кемпбелл. Обидва бачать Сполучені Штати як державу, що занепадає, а Трампа – непостійного та ненадійного гравця в новій «великій грі».
Проте у своїх публічних коментарях Трамп відчайдушно прагне залучити путіна до мирної угоди щодо України. Він уже врятував путіна від статусу вигнанця, тиснув на президента України Володимира Зеленського та підтримав деякі з основних вимог росії. Але чим більше поступок пропонує Трамп, тим більше хоче путін, наголошує оглядач.
«А тим часом США можуть завдати величезної шкоди своїм союзникам в Європі та Азії, оскільки тепер держави, які там розташовані, сумніваються в бажанні Америки стримувати владу росії та Китаю», – зазначає він.
«Усе скрізь і одразу. Це короткий опис дій Трампа в глобальній економіці та політиці безпеки. Президент настільки нетерплячий до змін, що може не побачити найбільшої події, яка відбувається на світовій арені: росія та Китай розігрують проти нього козирну карту», – підсумовує Ігнатіус.
Бекграунд. Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Китай запроваджує 34% мита на весь імпорт зі Сполучених Штатів. Таке рішення ухвалено у відповідь на мита, запроваджені президентом США Дональдом Трампом.