Американський бізнесмен Ілон Маск, власник Tesla і SpaceX, на своїй сторінці у Twitter опублікував виступ економіста й лауреата Нобелівської премії Мілтона Фрідмана, у якому той пояснює важливість вільних ринків.
Раніше Маск розкритикував прихильника тарифів і радника президента США Пітера Наварро, а також висловлювався на підтримку нульових тарифів із ЄС.
У ролику, опублікованому бізнесменом, Фрідман пояснює, чому країнам потрібна вільна торгівля, на прикладі олівця. Відео було показано в ефірі телеканалу PBS у 1980 році. У його основу лягло есе I, Pencil іншого відомого економіста минулого сторіччя Леонарда Ріда.
Ключова ідея в есе Ріда передана фразою: «Ніхто, незалежно від того, наскільки він розумний чи скільки вчених ступенів має, не міг би створити з нуля маленький олівець».
Фрідман у ролику пояснює це: «Деревина, з якої він [олівець] зроблений, взята з дерева, зрубаного у штаті Вашингтон. Щоб зрубати це дерево, знадобилася пилка. Щоб зробити пилку, знадобилася сталь. Щоб зробити сталь, знадобилася залізна руда. Ця гума, ймовірно, з Малайзії, де каучукове дерево навіть не є рідним! Його імпортували із Південної Америки якісь бізнесмени за допомогою британського уряду».
Ілон Маск опублікував цей ролик без підпису, але в коментарях до його посту користувачі зауважують, що Фрідман явно висловлюється за вільну торгівлю, а не за тарифні обмеження, які раніше запровадив президент США Дональд Трамп.
Минулого тижня бізнесмен вступив у відкритий конфлікт із Пітером Наварро, одним із головних прихильників тарифних планів Трампа та торговим радником Білого дому.
У Twitter Маск прокоментував виступ Наварро на CNN, де той пояснював логіку тарифних планів. Маск заявив, що у випадку Наварро докторський ступінь економіки в Гарварді – «це погано, а не добре».
У суботу мільярдер також заявив, що сподівається в майбутньому побачити повну свободу торгівлі між США та Європою: «Зрештою, я сподіваюся, всі дійдуть згоди, що і Європа, і США, на мій погляд, в ідеалі повинні перейти до ситуації з нульовими тарифами, фактично створивши зону вільної торгівлі між Європою та Північною Америкою», – цитує Маска агентство Reuters.
Бекграунд. Нагадаємо: 2 квітня Дональд Трамп оголосив про запровадження «взаємних тарифів» для країн по всьому світу.
Він назвав указ «декларацією економічної незалежності». Базовий митний тариф для всіх країн, які постачають товари в США, становитиме 10%, а для окремих країн діятимуть і вищі тарифи.
Трамп також заявив, що коли хтось хоче знизити мито, то цього можна досягти лише шляхом перенесення виробництва в США.
Для країн Євросоюзу тарифи підвищено до позначки у 20%.