Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку розробила матрицю оподаткування віртуальних активів в Україні. Її опубліковано для потенційних учасників ринку віртуальних активів.
Про це повідомив голова НКЦПФР Руслан Магомедов.
«Раніше ми вже презентували документ на робочій групі при профільному Комітеті ВРУ, тепер хочемо познайомити з ним і потенційних учасників ринку віртуальних активів», – написав він.
За словами Магомедова, матриця демонструє варіанти оподатковування різних операцій із віртуальними активами – від майнінгу до airdrop. Вона базується на міжнародному досвіді й адаптована до української юрисдикції.
«Завдання – допомогти відповідальним органам прийняти зважене рішення. І під час цього процесу важливо враховувати переваги та недоліки кожної моделі, адже ці аспекти можуть критично впливати на ринок і податкову відповідальність», – наголосив глава НКЦПФР.
Переглянути матрицю можна за посиланням: https://www.nssmc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/04/matrytsia-opodatkuvannia-va-1.pdf.
Довідково.
Майнінг (англ. mining) – це процес створення нових блоків у блокчейн-мережі та видобутку нових одиниць криптовалюти (наприклад, біткоїна) за допомогою обчислювальної техніки. Майнер (той, хто майнить) використовує потужне обладнання для розв’язання складних математичних задач. Як винагороду за свою роботу він отримує криптовалюту.
У більшості випадків майнінг розглядається як підприємницька діяльність, однак може існувати загальний неоподатковуваний ліміт операцій ВА, що може включати й майнінг.
Стейкінг (англ. staking) – це процес заморожування або делегування своїх віртуальних активів (наприклад, криптовалюти) для підтримки роботи блокчейн-мережі, яка працює за механізмом Proof of Stake (PoS). У винагороду за це особа отримуєте пассивний дохід – нові монети або токени.
Монети, отримані в результаті стейкінгу, можуть розглядатись як підприємницький дохід або оподаткуватися лише на етапі відчуження.
Хардфорк (hard fork) – це радикальна зміна протоколу блокчейн-мережі, яка призводить до розгалуження (розщеплення) ланцюга блоків. Після хардфорку з’являється нова криптовалюта або версія мережі, яка несумісна з попередньою.
Airdrops – це маркетинговий інструмент, який розповсюджує криптоактиви через групу людей, щоб збільшити їх використання та популярність. Деякі проєкти «роздають» нові токени наявним власникам токенів як спосіб збільшення пропозиції токенів.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в Україні розподілять регулювання ринку віртуальних активів: НКЦПФР та НБУ матимуть чіткі повноваження. Нова модель, розроблена за стандартами ЄС (MICA) та узгоджена з МВФ, визначає сфери нагляду за токенами й фінансовими послугами.