Спеціальний трибунал, який західні держави мають намір заснувати для притягнення до відповідальності за злочин агресії проти України, не зможе розпочати заочний розгляд щодо путіна, поки він обіймає посаду президента російської федерації.
Про це пише Euronews із посиланням на двох європейських чиновників, знайомих із ходом підготовки ініціативи.
Як очікується, суд буде створено в Гаазі. Однак чинний імунітет путіна як глави держави унеможливлює його переслідування без особистої присутності в залі суду – на цьому наполягають архітектори майбутнього процесу.
Під ці ж обмеження підпадають прем'єр-міністр Міхаіл Мішустін та міністр закордонних справ Сергєй Лавров.
Як наголошує видання, росія, яка не визнає саме вторгнення в Україну злочином, відмовляється співпрацювати із західними структурами, що робить екстрадицію будь-яких високопоставлених фігурантів практично неможливою.
Усі ці умови зафіксовані у проєкті міжнародної угоди, яка має закласти правову основу роботи трибуналу під егідою Ради Європи. Технічна підготовка документа завершилася наприкінці березня під час зустрічі так званої Основної групи у Страсбурзі.
Учасники підготували три ключові документи: двосторонню угоду між Україною та Радою Європи, статут самого трибуналу та угоду, яка регламентує порядок її управління. Підписання документів намічено на 9 травня у Києві, хоча терміни можуть бути перенесені.
Заборона на заочні процеси стала результатом компромісу між країнами, які беруть участь у переговорах. За словами одного з європейських дипломатів, вона вже не підлягає перегляду та буде включена до фінальної версії угоди.
«Зрештою, йдеться про політику та переговори», – заявило джерело Euronews.
Злочин агресії відрізняється від інших міжнародних злочинів, таких, як воєнні злочини, злочини проти людяності чи геноцид. Якщо останні звинувачують безпосередніх виконавців – солдатів, офіцерів, найманців, то агресія кваліфікується як злочин військово-політичного керівництва.
Агресія може виражатися у формі вторгнення, окупації, анексії, блокади або інших збройних нападів однієї держави на іншу, тому за злочин агресії можна буде притягнути до відповідальності вище керівництво, яке віддавало накази.
Хоча Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі має юрисдикцію у таких справах, вона поширюється лише на країни, які ратифікували Римський статут.
росія, як і США, не є його учасником. Саме тому західні союзники України розглядають можливість створення окремого незалежного трибуналу.
Бекграунд. Як повідомлялося, друг Кіра Стармера Філіп Сендс активно просуває ідею створення окремого трибуналу для суду над путіним – йдеться про започаткування спеціального міжнародного суду за аналогією з Нюрнберзьким трибуналом.