Євросоюз готовий вдарити по американських технологічних компаніях, якщо переговори з Дональдом Трампом не змусять американського президента відмовитись від торгової війни з Європою.
Джерело. Про це в інтерв'ю Financial Times заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
За її словами, ЄС буде намагатиметься досягти «повністю збалансованої» торгової угоди зі США під час 90-денної паузи, оголошеної Трампом.
Спочатку для ЄС тарифи склали 20%, але в результаті в середу набула чинності 10% ставка, як і для всіх інших країн. Але ЄС готовий радикально розширити заходи у відповідь у разі невдалих переговорів і завдати потужного удару по американському сектору послуг.
«Наприклад, можна оподаткувати рекламні доходи в цифрових сервісах», – пояснила фон дер Ляєн. Від цього заходу постраждають, зокрема, такі технологічні гіганти, як Google та Meta, материнська компанія Facebook та Instagram.
Подібний збір буде застосований у всьому Євросоюзі.
Фон дер Ляєн назвала розв'язану Трампом торгову війну «поворотним моментом у відносинах зі Сполученими Штатами», додавши:
«Ми більше ніколи не повернемося до статус-кво. Сьогодні ми бачимо ціну хаосу. Недоліки, які ми сьогодні переживаємо, будуть величезними».
Трамп постійно скаржиться, що інші країни обирають і грабують США, які мають з ними дефіцит у торгівлі товарами. Але США сьогодні набагато сильніші у сфері послуг (фінансових, інформаційних, технологічних, розважальних, транспортних, бізнес-послуг), а не виробництва.
Наприклад, Mastercard отримує за кордоном 70% виручки, Meta – 63,7%, Netflix – 58,7%, Alphabet (материнська компанія Google) – 51,3%, Microsoft – 49,1%, банк JPMorgan Chase – 21,5%, за даними FactSet.
Франція та низка інших країн закликають Єврокомісію застосувати так званий антипримусовий інструмент – найпотужніший торговий захід ЄС, призначений для удару у відповідь по країнах, що використовують торговельні та економічні заходи примусового характеру. З його допомогою можна запровадити обмеження на торгівлю та послуги, а також на права інтелектуальної власності (на їхню частку припадає 13% американського експорту послуг), прямі іноземні інвестиції та доступ до державних закупівель.
Бекграунд. Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон заявив, що американські мита вдарили французьких підприємців «прямо в серце», на кону робочі місця. Він закликав європейську спільноту вести переговори із США «про скасування цих несправедливих тарифів».
Як повідомлялося, непередбачуваність Трампа в торговій війні загрожує видобутку нафти в США. Сланцевим компаніям потрібні ціни на нафту в США щонайменше $65 за барель, щоб бурити нові свердловини з прибутком.