Взяті в полон на початку квітня цього року на Донеччині двоє громадян Китаю Чжан Женьбао та Ван Гуанцзюнь, які воювали на боці росії, хочуть піти на обмін і повернутися до Китаю.
Про це вони заявили в понеділок, 14 квітня, на пресконференції в Києві, передає агентство Укрінформ, яке проводило цей захід.
«Згодні взяти участь в обміні. Ми хочемо повернутися в Китай, на батьківщину», – сказали вони, відповідаючи на запитання журналістів.
Обидва полонені підтвердили, що знають про можливе покарання на батьківщині й готові до цього.
«У Китаї відповідно до законодавства, де б ви не брали участь у бойових діях, вас очікує покарання», – зазначив Чжан Женьбао.
Ван Гуанцзюнь додав: «Я розумію, що покарання може бути, і готовий до цього, тому що зрозуміло, що за участь у війні може бути покарання, але я все одно хочу повернутися додому, до рідних».
Пресконференцію організувала Служба безпеки України. Представник СБУ Артем Дехтяренко заявив, що китайських військовополонених утримують у належних умовах, пресконференцію проводили за їхньою згодою.
За його словами, слідчі СБУ вже провели перші допити цих полонених і можуть констатувати, що обоє громадян КНР долучилися до збройних сил рф, підписавши контракти.
Обидва полонені на брифінгу стверджували, що потрапили в полон одразу після того, як опинилися на лінії фронту, та не вбивали українських захисників.
Вони також повідомили, що опинилися на війні в Україні, підписавши відповідні контракти в росії, і жодного стосунку до уряду Китаю не мають.
«Уряд попереджав, що громадянам Китаю небажано їхати в місця, де йдуть бойові дії… Я хотів бути медиком. Був поранений і здався», – сказав один із полонених військових Ван Гуанцзюнь.
Інший китаєць, Чжан Женьбао, розповів, що натрапив у TikTok на ролик російських збройних сил, які запрошували на службу за контрактом. Він стверджує, що до цього не брав участі в бойових діях і не тримав зброю в руках.
Він уточнив, що 20 грудня 2024 року він прибув до Москви, де перебував тиждень. Після цього їх відправили в Донецьк, і там вже він був близько місяця, поки не почалися бойові дії.
«Були під постійними атаками дронів та обстрілами. 5 квітня вже потрапив у полон», – розповів китайський військовий.
8 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові взяли в полон двох громадян Китаю на Донеччині.
9 квітня офіційний представник МЗС КНР Лінь Цзянь заявив, що Китай не направляв військовослужбовців для участі в українському конфлікті, влада країни вимагає від своїх громадян уникати залучення до бойових дій.