Збройні сили України, очікуючи на проблеми з військовою допомогою США, радикально розширюють безпілотні війська та застосування дронів, щоб компенсувати нестачу більш важких озброєнь.
Нова програма «Лінія дронів», що розробляється з осені минулого року, але офіційно оголошена в лютому, є планом «Б» на випадок провалу переговорів про припинення війни або втрати інтересу нової адміністрації США до подальшої підтримки України.
Джерело. Про це пише The New York Times, кореспонденти якої спілкувалися з українськими військовими.
За словами військових експертів, багато в чому завдяки програмі «Лінія дронів» російська армія практично перестала просуватися вперед: якщо в листопаді вона захопила 722 кв. км, то у березні – всього 132 кв. км, за даними проекту DeepState.
У рамках «Лінії дронів» чотири батальйони безпілотників будуть переформовані на полки, чисельність кожного має збільшитися приблизно з 700 до 2500 солдатів, озброєних FPV-дронами, апаратами, що скидають бомби, а також наземними системами, включаючи дистанційно керовані машини, озброєні кулеметом.
Українська армія має набагато менший особовий склад за російську, і на четвертому році війни поповнювати її стає все складніше. Ухилення стало масовим явищем, зазначає NYT.
Через два місяці після початку програми із залучення на річну службу добровольців у віці від 18 до 24 років (передбачає разову виплату 1 млн гривень, або $24 000, місячну зарплату $2900, безвідсотковий іпотечний кредит і звільнення від мобілізації після служби) контракт підписали менше 500 осіб, повідомляв Reuters з посиланням на Павла Палісу, військового радника президента Володимира Зеленського.
Але набрати солдатів у безпілотні війська, які беруть участь у боях, перебуваючи в укритті, легше, ніж піхотинців, яким доведеться сидіти в окопах, зазначає NYT.
Стратегія передбачає встановлення контролю за допомогою розвідувальних та ударних безпілотників над територією завглибшки до 30 км за лінією фронту. Це має заважати російським частинам зосередитись на наступі. Безпілотники, що летять із швидкістю до 130 км/год, можуть випередити все, що рухається на землі.
«Якщо говорити неупереджено, то це працює», – сказав про «Лінію дронів» Майкл Кофман, старший науковий співробітник Берлінського центру Карнегі з вивчення росії та Євразії. Свою роль у тому, що просування російської армії затихло, відіграли також нестача у неї техніки та зимова погода, додав він.
За словами Кофмана, мета ЗСУ полягає в тому, щоб створити сили, які «зможуть блокувати великі ділянки фронту» та обходитися без військової допомоги США.
Дрони Україна виробляє в основному сама. За словами українських військових, на частку безпілотників припадає близько 70% убитих і поранених з обох боків – більше, ніж від усіх інших видів озброєнь разом узятих, включаючи танки, гаубиці, міномети та міни.
Програма згодом має бути розширена, і досвідчені пілоти ділитимуться досвідом із солдатами інших підрозділів, сказав NYT командир полку «Ахіллес» Юрій Федоренко:
«Ідея у тому, щоб закрити безпілотниками всю лінію фронту», – зазначив він.
Бекграунд. Нагадаємо, нещодавно The Times повідомляв, що українські інструктори навчають британських військових боротьбі з російськими дронами.