16 країн ЄС вимагають у Брюсселя зняти обмеження для збільшення витрат на оборону

Введення в дію положення про надзвичайний стан дозволить щороку збільшувати витрати на оборону до 1,5% ВВП протягом 4 років

фото DR

16 держав-членів Європейського Союзу наполягають на введенні в дію положення про надзвичайний стан, що дозволять їм здійснювати оборонні інвестиції, що перевищують встановлені бюджетні ліміти ЄС.

Джерело. Про це було оголошено в прес-релізі  Ради ЄС 30 квітня.

Бельгія, Болгарія, Чехія, Данія, Німеччина, Естонія, Греція, Хорватія, Латвія, Литва, Угорщина, Польща, Португалія, Словенія, Словаччина та Фінляндія мають намір активувати це положення ЄС, яке дозволяє їм здійснювати додаткові оборонні інвестиції без порушення бюджетних обмежень.

Виняток дозволяє щорічно збільшувати витрати на оборону до 1,5% ВВП протягом чотирьох років, не порушуючи фіскальних правил ЄС.

«Це суттєво сприятиме зміцненню безпеки Європейського Союзу та захисту наших громадян, одночасно посилюючи його загальну оборонну готовність, зменшуючи його стратегічну залежність, усуваючи критичні прогалини у обороні по всьому Євросоюзу», – додається у заяві Ради ЄС.

Необхідність нарощування обороноздатності пояснюється російським вторгненням в Україну та загрозами, які воно становить для європейської безпеки.

«Як зазначено Європейською Комісією у своєму повідомленні від 19 березня, агресивна війна росії проти України та її загроза європейській безпеці є саме такими винятковими обставинами, які впливають на державні фінанси через необхідність нарощування оборонного потенціалу», – йдеться у заяві.

Раніше це положення було введено в дію під час пандемії ковіду.

На початку березня 2025 року президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн представила план «Переозброєння Європи». Ця нова оборонна стратегія ЄС має на меті мобілізувати 800 млрд євро для зміцнення військового потенціалу ЄС. Лідери ЄС вже схвалили цей план.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS