Нещодавно підписана угода між США та Україною щодо критично важливих корисних копалин навряд чи принесе значну фінансову віддачу принаймні протягом десятиліття.
Про це пише Reuters із посиланням на галузевих експертів, які наголошують на серйозних проблемах з інвестиціями в гірничодобувну промисловість у розтерзаній війною Україні.
Угода, підписана 30 квітня, створює інвестиційний фонд і надає Сполученим Штатам спеціальний доступ до нових проектів із розробки природних ресурсів України, таких, як нафта і газ, літій, графіт і рідкісноземельні мінерали.
«Якщо хтось раптом подумав, що всі ці корисні копалини вилетять з України, то це просто мрія», – сказав Reuters Адам Вебб, керівник відділу корисних копалин консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.
«Людям буде важко виправдати інвестування грошей туди, коли є варіанти інвестування у критично важливі корисні копалини у країнах, які не перебувають у стані війни», – зазначив він.
Тоді як розробка родовищ корисних копалин у розвинених гірничодобувних країнах, як-от Канада чи Австралія, зазвичай займає від 10 до 20 років, Україна стикається з ще більшими перешкодами.
Багато з її родовищ корисних копалин мають обмежені геологічні дані, а повномасштабне російське вторгнення призвело до руйнування ключової інфраструктури, зокрема транспортної та енергетичної систем.
Незважаючи на невизначеність, українські чиновники рекламували угоду як політичне досягнення, яке може допомогти відродити підтримку США при адміністрації Трампа, зокрема у формі зброї та фінансової допомоги.
Одним із ключових упущень в угоді є положення про гарантії безпеки, які можуть допомогти стримати майбутню російську агресію після припинення вогню. Рівень інвестицій, які очікуються до фонду, також залишається невизначеним.
За даними Reuters, темпи видачі Україною нових ліцензій на видобуток корисних копалин історично були повільними. З 2012 до 2020 року було надано лише кілька ліцензій на ключові ресурси.
З 24 потенційних гірничодобувних проєктів, визначених Benchmark Minerals Intelligence, сім розташовані на територіях, що наразі окуповані росією.
Бекграунд. Нагадаємо: в адміністрації Трампа прокоментували, коли почне діяти угода про корисні копалини, використавши формулювання «Настільки швидко, наскільки ми зможемо».