США почали передавати Британії та іншим країнам альянсу «П'ять очей» (Five Eyes) одні зі своїх найважливіших розвідданих про дії Китаю та росії у космосі.
Джерело. Про це пише The Times, називаючи цю подію безпрецедентною. Раніше діяльність спецпідрозділу американських Космічних сил – Space Delta 9 – залишалася виключно у розпорядженні самих США.
Причина зміни рішення – тривога через нарощування Китаєм і росією військової присутності в космосі. Союзники зможуть допомогти США усунути вразливості у космосі, а США у відповідь поділяться досвідом, накопиченим за десятиліття, кажуть джерела.
Особливо турбує масштабне фінансування Пекіном розвідувальних супутників, які можуть відстежувати переміщення американських військ у разі конфлікту, наприклад, при спробі Китаю захопити Тайвань.
У Вашингтоні також висловлюють побоювання щодо супутників подвійного призначення – формально комерційних, але здатних виконувати військові завдання. У відповідь США мають намір створити власну космічну зброю для захисту західних супутників у разі агресії.
У рамках розширеної взаємодії американська сторона розраховує, що британські військові вперше візьмуть участь в оперативній діяльності Space Delta 9.
Вже зараз лідерам британських збройних сил надано доступ на космічну базу Шрівер у штаті Колорадо, де вони можуть спостерігати роботу підрозділу в реальному часі.
Хорн наголосив, що за потреби Space Delta 9 здатна відбити ворожу атаку в космосі:
«Ми готові до бойових операцій як ніколи раніше, якщо хтось вирішить кинути виклик цьому світу», – заявив він.
Раніше заступник начальника штабу космічних операцій США генерал Майкл Гетлейн повідомляв, що Китай почав проводити в навколоземній орбіті повітряні бої між експериментальними супутниками. За його словами, Китай і росія швидко скорочують відставання від США у сфері космічних технологій.
Додаткову тривогу у союзників викликає і можлива мілітаризація космосу з боку москви.
Нагадаємо, у квітні генсек НАТО Марк Рютте заявив, що росія вивчає можливість розміщення ядерної зброї на орбіті, що здатне поставити під загрозу тисячі супутників.
Рютте нагадав, що супутникові системи є критично важливими для оборони країн НАТО, у тому числі у питаннях військової підтримки України.