Добровільне зниження цін виробниками охопило 21% всієї реалізації ліків

Вартість найпопулярніших медикаментів знизилась майже на третину

Фото: Getty Images

Українські виробники фармацевтичної продукції знизили ціни на 21% загальних обсягів роздрібної реалізації ліків в упаковках.

Про це Mind повідомили у фармацевтичному управлінні Міністерства охорони здоров’я України з посиланням на Proxima Research.

«За підсумками 2024 р. загальні обсяги аптечного продажу препаратів, включених до переліків (станом на 2 квітня 2025 р.), становить 21% (в упаковках) відповідно від загальних обсягів роздрібної реалізації ліків у 2024 році», – зазначили у відомстві.

Переліки, про які згадує МОЗ, – це списки ліків, вартість яких провідні фармвиробники погодились знизити добровільно. Так, у лютому 2025 року вітчизняні компанії підписали з міністерством декларацію, згідно з якою пообіцяли з 1 березня 2025 року знизити відпускні ціни на 100 найбільш популярних українських ліків на 30%. Згодом з’явився іще один перелік, за яким фарма зобов’язалась з березня знизити ціни ще на 202 найменування в діапазоні від 10 до понад 60% (залежно від лікарського засобу, за винятком кількох високовартісних препаратів).

Як розповіли Mind у МОЗ, станом на 6 квітня 2025 року зниження середньозваженої роздрібної вартості однієї упаковки ліків, включених у перший перелік 100 найбільш популярних українських ліків, становить 27%, а на препарати, включені у другий додатковий перелік – становить 30%.

У динаміці середньозваженої вартості 1 упаковки препаратів, доданих до переліків зниження, на прикладі топ-10 лікарських засобів за обсягами аптечного продажу в натуральному вираженні, також фіксується суттєве зниження, додали у відомстві.

Бекграунд. На початку лютого президент Володимир Зеленський розкритикував завищені ціни на ліки, а після скликав засідання Ради національної безпеки і оборони з цього питання. У результаті з 1 березня фармкомпанії знизили ціни на найпопулярніші препарати на 30%. А пізніше, протягом березня – погодились на поступове зниження відпускних цін іще на 202 препарати.

Крім того, 14 лютого Кабмін заборонив дистриб'юторам встановлювати націнку на всі лікарські засоби вище 8%, а для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів (і встановив регресивну шкалу для рецептурних).

Серед інших нововведень, що вплинуть на вартість медикаментів, буде запроваджено «правило Болар», яке дасть змогу виробникам ліків розпочинати підготовку до випуску аналогів оригінальних препаратів ще до завершення терміну дії патенту на них. А також заборонені маркетингові договори між виробниками й аптеками.

Раніше Mind також повідомляв, що ліки в Україні можуть подешевшати на 50%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS