У 2025 році державна програма компенсацій витрат на створення доступних робочих місць стала ще ширшою. Тепер вона охоплює не лише цивільних людей з інвалідністю, а й ветеранів, які повертаються до професійної діяльності після поранень. Подати заявку можна всього за кілька кліків – через платформу «Дія». Максимальна сума компенсації – до 120 000 грн.
Програма підтримує роботодавців, які облаштовують робочі місця з урахуванням потреб своїх працівників з інвалідністю. Йдеться не лише про фізичні чи сенсорні обмеження, а й про ментальні порушення. Усе – задля того, аби кожна людина могла працювати в комфортних умовах. Часто достатньо облаштувати пандус чи надати перекладача жестової мови – і це відкриває людині нові можливості для реалізації.
Держпрограма від Мінекономіки передбачає компенсацію витрат на облаштування робочих місць до 120 тис. грн для працівників I групи інвалідності та до 80 тис. грн – для II групи. Гроші надходять протягом п'яти днів після схвалення заявки. Більше про програму можна дізнатися у відео.
Майже всі витрати на створення безбар’єрного середовища компенсуються державою. Ініціатива належить Міністерству економіки. Нижче основний перелік обладнання, вартість якого може компенсувати держава:
1. Фізичне устаткування:
2. Пересування і безпека:
3. Сенсорна адаптація:
4. Комунікація й техніка:
Повний список можна переглянути на порталі «Дія».
Аби дізнатися більше про те як створити безбар’єрне робоче середовище та правильно організувати місце для працівника з інвалідністю, – перегляньте відео.
Хто може скористатися програмою?
Компенсувати кошти можуть ФОПи з числа людей з інвалідністю або компанії, які офіційно взяли на роботу цивільну людину чи ветерана з інвалідністю, за умови що:
До того ж, долучитися до програми мають право самозайняті фахівці з інвалідністю та державні установи.
Саму заяву можна подати, звернувшись до Центру зайнятості або ж онлайн через платформу «Дія».
Процедура подання онлайн:
Інклюзивність у роботі – це не про пільги, а про ефективну команду. Цивільні люди з інвалідністю часто мають колосальну мотивацію працювати, а ветерани – бажання знову бути корисними. Вони підсилюють робочий колектив не лише своїм досвідом, а й внутрішньою стійкістю.
Інвестуючи в адаптовані робочі місця для таких фахівців, бізнес не просто отримує фінансову компенсацію, а й формує прогресивну корпоративну культуру. Це шанс для роботодавця підсилити команду, покращити імідж і заощадити гроші.
Як побудувати таку інклюзивну культуру – дивіться інструкцію від ПРООН та Мінекономіки.
Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту «Протимінна діяльність в Україні» на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.
Авторка матеріалу – Діана Федотова