Генеральний секретар НАТО Марк Рютте дав широке інтерв’ю газеті The New York Times, в якому окреслив ключові проблеми світової безпеки і те, чи готовий Північноатлантичний альянс їм протистояти.
Переважно йшлося про роль США при нинішній адміністрації Трампа в структурі безпеки НАТО.
Рютте вважає саміт НАТО, який пройшов у Гаазі 24-25 червня вкрай успішним, оскільки вдалося досягти головних його цілей:
1) добитися від всіх країн-членів альянсу згоди витрачати 5% від ВВП на оборону;
2) заручитися подальшою підтримкою Сполучених Штатів європейського континенту.
На питання, чи не перегнув Рютте палицю в лестощах Трампу, намагаючись схилити його до прийняття вигідних для НАТО рішень, генсек зазначив:
«Зрештою, мені потрібно виконувати свою роботу. Я повинен тримати все НАТО разом. А найбільшим союзником є Сполучені Штати. Цей найбільший союзник платив, з часів Ейзенхауера, більше, ніж європейці. І тепер, вперше за 65 років, ми зрівняємо те, що платять США, і те, що платять європейці. І без Трампа цього б не сталося».
Він пояснив, чому 5% від ВВП – це саме та сума, яка потрібна.
«Перед нами величезний геополітичний виклик. І це, перш за все, росія, яка перебудовується з темпами, що не мають аналогів в новітній історії. Зараз вони виробляють утричі більше боєприпасів за три місяці, ніж усе НАТО за рік. росіяни співпрацюють з північнокорейцями, китайцями та іранцями у цій війні проти України. Отже, тут Індо-Тихоокеанський регіон та Атлантика стають дедалі більш взаємопов'язаними. Ми знаємо, що Китай поклав око на Тайвань. Зважаючи на всю цю геополітичну структуру, ми ніяк не зможемо захистити себе, якщо будемо дотримуватися цих старих 2 відсотків», – зазначив Рютте.
«Коли йдеться про основні витрати на оборону, нам потрібно підняти їх до 3,5%. Крім того, нам потрібно витрачати гроші на кібербезпеку, на гібридну оборону. Це додаткові 1,5%, які ведуть до 5%. Так, це величезні витрати. Але якщо ми цього не зробимо, нам всім доведеться вивчити російську мову», – сказав глава альянсу.
На питання журналіста, чи може путін напасти на країни Балтії, зокрема на Естонію, Рютте запевнив, що російський диктатор не стане цього робити, оскільки тоді країни НАТО прийдуть на допомогу.
«Якщо на Естонію нападуть – і росіяни це знають – наша реакція буде руйнівною. Я не можу вдаватися в усі подробиці, тому що владімір путін, я знаю, дивиться ці програми. Але ми повинні переконатися, що в нас є не лише ці плани, але й люди та військове спорядження для їх підтримки. І саме тому нам потрібно витрачати більше. Естонці не залишаться сам на сам. На допомогу прийдуть усі сили НАТО, включаючи повну підтримку Сполучених Штатів. путін це знає. Ось чому він не нападе на Естонію сьогодні. Але він може це зробити через 5 чи 7 років, якщо ми не зробимо всі ці додаткові інвестиції», – попередив він.
Рютте підкреслив, що йдеться не лише про захист Європи – йдеться про Сполучені Штати: США не в безпеці, якщо Атлантика, Європа та Арктика не захищені.
«Не будемо наївними щодо цього: якби Сі Цзіньпін напав на Тайвань, він би спочатку зателефонував своєму дуже молодшому партнеру в усьому цьому, владіміру влідіміровічу путіну, який проживає в москві, і сказав би йому: «Гей, я збираюся це зробити, і мені потрібно, щоб ти відволікав їх у Європі, атакуючи територію НАТО». Найімовірніше, саме так це й буде розвиватися», – вважає генсек військового альянсу.
«Щоб їх стримати, нам потрібно зробити дві речі. По-перше, НАТО має бути настільки сильним колективно, що росіяни ніколи цього не зроблять. А по-друге, співпрацювати з Індо-Тихоокеанським регіоном – те, що президент Трамп дуже активно пропагує. Тому що у нас є тісний взаємозв'язок, спільна робота в оборонній промисловості, інноваціях між НАТО та Індо-Тихоокеанським регіоном», – зазначив Рютте.
Бекграунд. Між тим, як стало відомо, Європа розпочала підготовку до виведення американських військ – аналітики заявили, що в ЄС наразі не мають сумніву, що США скоротять контингент на континенті.