Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон демонструють різні підходи у спілкуванні з американським президентом Дональдом Трампом. Цей фактор впливає на їхню співпрацю з українського питання.
Джерело. Про це пише Politico з посиланням на британські та французькі дипломатичні джерела напередодні державного візиту Макрона до Лондона.
Згідно з заявами британських дипломатів, Лондон вибрав тактику проведення складних переговорів із Трампом у приватній обстановці, тоді як французький лідер дотримується більш відкритої та критичної позиції. Один із колишніх британських дипломатів зазначив:
«Даунінг-стріт, 10 ухвалив чітке тактичне рішення вести складні розмови у приватному порядку. Це не зовсім стиль Макрона».
Макрон продемонстрував більшу готовність ставити під сумнів політику Трампа, відвідавши Гренландію на знак солідарності з острівною автономією та Данією і викликавши гнів президента США. Макрон заявив журналістам, що Трамп достроково залишає саміт G7, щоб домовитися про припинення вогню між Ізраїлем та Іраном. Це розлютило Трампа, який пізніше в своїй соцмережі написав, що «Еммануель завжди помиляється», а причини, через які він поїхав, «набагато важливіші».
Один із французьких академіків, який має зв'язки з Макроном, охарактеризував британського прем'єра Стармера як «набагато обережнішого» у відносинах з Білим домом.
За його словами, Стармер дотримується «м'якої» стратегії у спілкуванні з американським президентом, яку британські джерела називають «безсоромною, але необхідною».
Відмінності у підходах вже позначаються на координації зусиль щодо переговорів про мир в Україні за участю Трампа.
Два французькі чиновники визнали, що в «Коаліції охочих» відсутнє чітке спрямування. Зокрема, проблема в тому, що Британія надає ключову роль гарантіям безпеки від США, які поки що від американської сторони так і не отримали.
Франція виступає за досягнення більшої незалежності від Сполучених Штатів.
Зазначається, що попри все Даунінг-стріт планує зустріч «Коаліції охочих» під час візиту Макрона, щоб розвіяти подібні побоювання.
Джерела з обох сторін наголошують, що лідери зберігають теплі особисті стосунки, хоча їхні різні стилі спілкування з Трампом можуть створювати тимчасові тертя у стратегічних питаннях.
Раніше Пентагон призупинив постачання зброї до української армії, включаючи ЗУР та інші боєприпаси, незважаючи на висновки військових щодо безпеки для резервів США надання допомоги Україні. Пізніше, однак, Трамп і Зеленський домовилися про продовження діалогу щодо зенітних ракет і розблокування військової допомоги.
Бекграунд. Як повідомлялося, Макрон і Стармер проведуть в Лондоні саміт щодо України, в якому візьме участь і Зеленський. Обговорення зосередяться на тому, «як посилити тиск на росію, щоб вона погодилася на безумовне припинення вогню».