Новий пакет санкцій ЄС забороняє Туреччині та Індії отримувати прибутки від поставок російської нафти

Досі ЄС дозволяв купувати російські нафтопродукти, якщо вони суттєво перероблені, але деякі підприємства тільки робили вигляд, що переробляють російську нафту

фото DR

Схвалений країнами ЄС 18-й пакет санкцій передбачає заборону імпорту з третіх країн продуктів переробки із російської нафти. Головними постачальниками цих нафтопродуктів є Індія, де діє НПЗ, що наполовину належить «Роснефти», і Туреччина, яка заробила мільярди на продажі до Європи нібито переробленого російського палива.

ЄС хоче закрити дорогу для російської нафти, яка потрапляє в Європу «через чорний хід», заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн:

«Ми вводимо заборону на імпорт продуктів нафтопереробки на основі російської нафти».

У I кварталі 2025 року Індія та Туреччина загалом купували у росії 1,8 млн барелів сирої нафти на добу, а ЄС імпортував з них близько 450 000 барелів дизеля та інших нафтопродуктів.

ЄС зазначив, зокрема, що вводить заборону на імпорт нафтопродуктів із «найбільшого НПЗ «Роснефти» в Індії», пише The Moscow Times.

За останні три роки Індія, другий за величиною покупець російської нафти, практично подвоїла експорт нафтопродуктів до Європи, говорив у червні головний виконавчий директор «Роснефти» Ігор Сєчін на Петербурзькому економічному форумі.

Досі ЄС дозволяв купувати продукти з російської нафти, якщо вони були суттєво перероблені. Але в Туреччині деякі підприємства тільки робили вигляд, що постачають до Європи перероблений товар. Деякі термінали, що закуповують і експортують російську нафту, навіть не мають переробних потужностей.

За підрахунками CREA, з моменту введення в ЄС ембарго на російську нафту до червня 2025 року Туреччина стала найбільшим покупцем російських нафтопродуктів – 26% сукупного російського експорту майже на 40 млрд євро.

Індія займає 4 місце. Щодо сирої нафти, то Індія купила її за цей період майже на 100 млрд євро (38% сукупного експорту), тоді як Туреччина розташувалася на 4-му місці з 6%.

Очільниця європейської дипломатії Кая Каллас також заявила, що санкції вперше запроваджуються проти суден, що ходять під індійським прапором. Це дозволить ЄС вживати заходів проти танкерів під індійським прапором за підтримку ними торгівлі російською нафтою.

Бекграунд. Більше про деталі вмісту 18-го пакета санкцій ЄС проти росії, який після довгих баталій зрештою було прийнято 18 липня, – за посиланням.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS