Засуджений за сексуальні злочини американський фінансист Джеффрі Епштейн намагався передати путіну інформацію про президента США Дональда Трампа незадовго до зустрічі двох лідерів у Гельсінкі 2018 року.
Про це йдеться в листах Епштейна, оприлюднених Конгресом, повідомляє Politico.
З цією метою Епштейн намагався зв'язатися з міністром закордонних справ рф Лавровим. 24 червня 2018 року він надіслав електронного листа колишньому прем'єр-міністру Норвегії Турб'єрну Ягланду, який очолював Раду Європи, і попросив посприяти такому контакту.
«Думаю, ви могли б запропонувати путіну, щоб Лавров поговорив зі мною й отримав уявлення про Трампа», – говорилося в посланні. Епштейн також зазначив, що раніше обговорював Трампа з постпредом росії при ООН Віталієм Чуркіним (помер у 2017 році) – той, за його словами, «був чудовий і зрозумів Трампа» після цих розмов.
Ягланд відповів, що наступного дня зустрінеться з помічником Лаврова та запропонує зв'язатися з Епштейном. Невідомо, чи відбувся цей контакт.
Однак зустріч Трампа з Путіним у Гельсінкі 16 липня 2018 року була дуже незвичайною. Багато хто розкритикував саміт за «капітуляцію» президента США перед російським правителем.
«Чи є у росіян щось на Трампа? Сьогоднішній день був жахливим навіть за його мірками», – написав Ларрі Саммерс, міністр фінансів США адміністрації Білла Клінтона та економічний радник Барака Обами, в електронному листі до Епштейна того ж дня.
Той відповів, що його пошта «переповнена подібними коментарями».
«Я впевнений, що, на його (Трампа) думку, все пройшло просто чудово. Він вважає, що зачарував свого супротивника… Щоправда, він не має уявлення про символізм. Він не має уявлення про більшість речей», – написав Епштейн наступного дня.
Трамп і Епштейн були знайомі з початку 1980-х, коли жили по сусідству у Флориді. Вони дружили багато років, але посварилися у 2000-х. Президент США заперечує, що знав про злочини колишнього приятеля.
Конгресмени-демократи також оприлюднили електронні листи Епштейна, у яких стверджується, що Трамп знав, що фінансист займався сутенерством, у тому числі використовуючи неповнолітніх. Так, у 2011 році Епштейн розповів своїй подрузі та спільниці Гілейн Максвелл про те, що Трамп провів кілька годин у його будинку з дівчиною, яка пізніше була ідентифікована як одна із жертв секс-торгівлі.
У свою чергу прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт заявила на брифінгу, що електронні листи Епштейна «абсолютно нічого не доводять, крім того, що президент Трамп не зробив нічого поганого».
«Демократи намагаються знову порушити тему Джеффрі Епштейна, бо готові на все, щоб відвернути увагу від того, як погано вони впоралися із шатдауном», – написав сам Трамп у Truth Social.
Джеффрі Епштейна було заарештовано в Нью-Йорку в липні 2019 року за звинуваченням в організації сексуальної експлуатації десятків неповнолітніх дівчат, наймолодшій з яких було 14 років. Кримінальне переслідування припинили після того, як він наклав на себе руки у в'язниці 10 серпня 2019 року.