За даними брюссельських дипломатичних кіл, європейці готові взяти участь у «Коаліції охочих» для моніторингу потенційного припинення вогню між росією та Україною.
Джерело. Про це повідомляє німецька газета Die Welt.
Плани гарантій безпеки, які могла б отримати Україна, вже розроблені. По суті, їх підготували військові експерти британських та французьких збройних сил у співпраці з Брюсселем.
За оцінками дипломатів, у перші шість місяців після можливого припинення вогню до України може бути розгорнуто від 10 000 до 15 000 європейських військовослужбовців.
План передбачає, що Франція та Велика Британія готові надати «надійні гарантії безпеки» – вони включатимуть не лише моніторинг виконання режиму тиші, а й можливість застосувати наземні сили для підтримки миру у разі потреби.
Цікаво, що, як пише Die Welt, саме запрошення від України може стати достатньою підставою для розгортання такої місії, навіть без формального мандату ООН або офіційної резолюції ЄС. Багато країн «Коаліції охочих» погодилися, що юридична та політична формальність не повинна стати перепоною, якщо Київ проситиме допомоги.
За даними дипломатичних джерел, не лише сухопутні сили, а й інші елементи безпеки будуть залучені до моніторингу:
Країни-сусіди України готові відповідати за повітряний та морський моніторинг режиму тиші – тобто небо та узбережжя.
Зокрема, Туреччина може взяти на себе частину контролю над ситуацією в Чорному морі, що має важливе значення для безпеки морського простору.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що моніторингова місія має починати роботу одночасно з набуттям чинності режимом тиші, аби запобігти провокаціям і порушенням.
Також у планах – міжнародні зустрічі в рамках цієї коаліції на рівні радників 3 січня в Україні та саміт лідерів у Франції 6 січня, що свідчить про швидкий графік подальших рішень і конкретних домовленостей, пише Reuters.
15 000 військових зможуть забезпечити контроль за дотриманням режиму тиші, стримування можливих порушень з боку будь-якої сторони, підтримку стабільності на землі, у повітрі та на морі. Це не аналог класичних «миротворчих сил ООН», а самостійна ініціатива європейських держав на основі запиту України, підкреслює Die Welt.