Більше чверті українців хочуть якнайшвидшого завершення війни – навіть якщо для цього потрібно лише кілька місяців. Водночас готових тримати удар стільки, скільки знадобиться, стало менше.
Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Понад половина українців – 54% – відповіли, що готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Ще 28% хочуть, щоб це тривало не більше кількох місяців або пів року. Визначитися не змогли 14%.
У розрізі регіонів найвища готовність – у Києві (63%), найнижча – на Сході (43%).
Це вже не перше опитування такого роду. Динаміка така:
Тобто між січнем і лютим стався різкий обвал – на 13 відсоткових пунктів. У березні показник дещо відновився, але до рівня січня не повернувся.
Найбільше готовність воювати до перемоги впала серед тих, хто був схильний погодитися на обмін Донбасу на гарантії безпеки від США і Європи.
Серед тих, хто «неохоче, але згоден» на такий обмін, частка готових воювати до кінця впала з 58% у січні до 35% у березні. Серед тих, хто «легко погоджується» – з 38% до 26%.
Натомість серед категоричних противників такого обміну зниження мінімальне: було 74%, стало 67%.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький назвав кілька можливих причин падіння показника в лютому:
«Тривожною тенденцією є зменшення частки тих, хто готовий терпіти війну стільки, скільки буде необхідно. Можливо, це тимчасове зниження, і наразі триває період адаптації», – зазначив Антон Грушецький.
Він також нагадав, що подібна ситуація вже була в першій половині 2025 року, коли показники впали, але потім відновилися. А втім, він не виключає, що зниження може стати довгостроковим – з огляду на те, що повномасштабна війна триває вже понад чотири роки.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що більшість (65%) українців заявили, що готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно для досягнення прийнятного результату.