«Революція фламінго» в Албанії: протести проти курорту зятя Трампа можуть вплинути на вступ країни до ЄС

Джаред Кушнер запланував побудувати розкішний курорт на території унікального державного заповідника

фото DR

В Албанії вже понад десять днів тривають масові протести проти будівництва елітного курорту, який планує компанія американського інвестора зятя президента США Дональда Трампа – Джареда Кушнера. Рух дістав назву «Революція фламінго» і привернув увагу керівництва Євросоюзу.

Про це пише Reuters.

Попри тиск суспільства, албанська влада поки що не відмовилася від проєкту. Однак протести вже призвели до антикорупційного розслідування, втручання Європейської комісії та міжнародного резонансу.

Компанія Affinity Partners, пов'язана з Джаредом Кушнером, планує реалізувати на острові Сазан та узбережжі біля лагуни Нарта масштабний туристичний проєкт із готелями, віллами та яхтовою інфраструктурою.

За різними оцінками, обсяг інвестицій може становити від $1,4 до $4 млрд, а загальна місткість курортного комплексу – до 10 тис. номерів. Для Албанії це один із найбільших приватних інвестиційних проєктів в історії країни.

Прем'єр-міністр Албанії Еді Рама називає проєкт шансом вивести країну на ринок преміального туризму та залучити великий міжнародний капітал. За його словами, Албанія повинна залишатися відкритою для інвесторів і не створювати репутацію країни, де бізнес стикається з ворожістю.

Опоненти проєкту стверджують, що забудова загрожує території лагуни Вйоса-Нарта – цінній природній екосистемі Адріатики.

Сазан – це найбільший острів в Албанії, він оточений 15 км піщаних пляжів і синіх лагун, на острові ніхто не живе, бо це державний заповідник.

Тут мешкають понад 200 видів мігруючих птахів, серед яких фламінго, а також середземноморські тюлені-монахи та морські черепахи. Саме фламінго стали символом протестів і дали назву руху.

Активісти також звинувачують владу у непрозорості процесу погодження проєкту й рішення про скасування для острова статусу державного заповідника.

«Не було жодних громадських консультацій. Люди просто одного дня побачили бульдозери», – заявив виконавчий директор природоохоронної організації PPNEA Александер Трайче.

Як зазначає Reuters, повністю зупинити проєкт протестувальникам поки що не вдалося.

Прем'єр Еді Рама не раз заявляв, що будівництво буде реалізоване, а екологічні оцінки проводитимуться паралельно з підготовкою проєкту.

Однак протестний рух уже добився кількох важливих результатів:

1) антикорупційна прокуратура SPAK відкрила розслідування щодо проєкту та земельних питань;

2) Європейська комісія офіційно попередила Албанію про необхідність дотримання екологічного законодавства ЄС;

3) влада була змушена прибрати частину огорож і пояснювати громадськості деталі проєкту після хвилі критики.

Політологи наголошують, що «Революція фламінго» давно вийшла за межі екологічної тематики. Для албанців вона стала протестом проти корупції, непрозорого розпорядження державною землею та надмірного впливу великого бізнесу на політику. Особливо помітною є участь молоді, яка організовує акції без підтримки традиційних політичних партій.

Станом на 10 червня уряд Албанії не оголошував про згортання або замороження проєкту. Водночас антикорупційне розслідування триває, а тиск з боку ЄС посилюється. Тому «Революції фламінго» перетворилася на політичний скандал, який може вплинути не лише на майбутнє туристичного мегакомплексу, а й на переговори Албанії про вступ до Євросоюзу.

Бекграунд. Нагадаємо: землі Чорнобильського заповідника незаконно використовували для агробізнесу – оголошено підозри.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS