«Потрібно вміти працювати з тим людським матеріалом, який є в наявності. Інших людей нам не дадуть», – це один з відомих виразів В.І. Леніна, якого журнал Time включив у сотню найвидатніших людей ХХ століття в категорії «Лідери і революціонери».
І зерно правди в такому формулюванні є. Ми можемо відбирати для компанії кадри з інших міст, регіонів, держав, але... Люди – не просто істоти, які логічно міркують. Нерідко ці сповнені забобонів емоційні створіння у своїх вчинках керуються гординею та пихою.
Тому розраховувати на те, що в компанії не буде шахрайства, крадіжок, корупції, варто, напевно, лише в тому випадку, коли виробництво і адміністрування будуть повністю автоматизовані.
Власник і служба безпеки компанії апріорі повинні бути готові до скоєння правопорушень персоналом.
Що говорить статистика? Британська аудиторсько-консалтингова компанія EY проводила декілька досліджень щодо цього питання, за результатами яких отримано такі висновки:
1) щорічно компанії втрачають до 5% свого прибутку;
2) близько 50% випадків шахрайства визначається завдяки повідомленням співробітників і третіх осіб;
3) з моменту початку вчинення злочину і до моменту його виявлення проходить в середньому 1,5 року.
Як попередити шахрайство в компанії? Про те, яким чином проводити внутрішньокорпоративні службові розслідування, яка черговість дій і пріоритетність завдань при розгляді, вже багато сказано. Тому пропонуємо обговорити бачення того, як у сучасних умовах знаходити рішення з виявлення та попередження шахрайства в компанії.
Є два варіанти: складання карти ризиків і перехід до автоматизації процесів.
Розглянемо докладніше. Карта ризиків, крім того, що наочно надає ідентифіковані ризики з вмістом їхніх характеристик і опису, є інструментом прогнозування подій для компанії. І не тільки тих, що пов'язані з шахрайством.
Для того щоб скласти якісну карту ризиків, необхідно провести аналіз попередньої діяльності компанії не менше ніж трирічної давності. При цьому під час складання карти слід враховувати поточні зміни в законодавстві, економічному середовищі і тенденції галузі.
Що потрібно знати про автоматизацію процесів? Багато компаній – провідні виробники програмного забезпечення пропонують свої рішення, такі як вдосконалені сучасні ERP-системи і системи Fraud Management. Так, грамотне використання ERP-систем дає можливість вивільнити оборотні кошти, оптимізувати завантаження основних виробничих потужностей, а також знизити нормативи запасів готової продукції та основної виробничої сировини. Поліпшення зазначених параметрів істотно підвищує рівень контролю над процесами і зводить до мінімуму можливість шахрайських операцій.
Якщо говорити про рішення Fraud Management, то воно надає можливість виявляти шахрайство на початкових етапах і таким чином знижувати показники фінансових втрат. В основі Fraud Management закладений принцип дії «великих даних».
Що важливо? Подібні проекти дуже складні й існує маса прикладів, коли їх впровадження зазнало повного фіаско. Так само, як і інше: якщо занадто захопитися запуском інформаційних технологій, то система процесів настільки ускладнюється, що не принесе очікуваного результату. При цьому витрати на закупівлю і реалізацію проекту будуть досить відчутні. Тому важливий баланс, адже ключові проблеми під час впровадження виникають через людський фактор.