Минулого тижня, з 4 по 10 грудня, ринок криптоактивів продовжив своє зростання, у першу чергу за рахунок чергових рекордів, які ставив біткойн. На тлі початку торгівлі ф'ючерсом на двох торгових майданчиках – CBOE і CME – ринок відчув значний тиск як з боку інституційних гравців, так і роздрібних інвесторів. Будь-яка пропозиція практично відразу викуповувалася, і вартість біткойна без особливих корекцій досягла історичного максимуму в $18 353, згідно з даними Coinmarketcap. Причому тільки з 6 по 7 грудня ціна піднялася відразу на $4000.
Після такого різкого підйому 8 грудня розпочалася корекція до рівнів $12 000. Капіталізація на закритті періоду склала $410,4 млрд, що більш ніж на $50 млрд перевищує показник минулого тижня в $351,5 млрд. Лідируючою торговою парою стала USD/BTC – 41,5%, далі йдуть JPY/BTC – 22,7% і KRW/BTC – 16,1%. Ринок альткойнів знову пішов у мінус на тлі потужного ралі біткойна, проте деякі монети, зокрема, IOTA, DASH, XMR, показали хороші результати в перерахунку на долар США.
Біткойн встановив черговий ціновий рекорд, досягнувши середньозваженої ринкової ціни в $8101 за 1 BTC. При цьому за звітний тиждень ціна криптовалюти підвищилася на вражаючі 36,6%. Домінування BTC у валютному кошику триває, досягнувши 62,6%, або близько $305,7 млрд, що є абсолютним рекордом. Частка Ethereum (ETH) – 10,3%, Bitcoin Cash (BCH) – 5,5%, Ripple – 2,2%, Litecoin – 1,9%. Зведений індекс MVIS CryptoCompare Digital Assets 10, що відображає цінові рухи 10 лідируючих криптоактивів за розміром та ліквідністю, закрився на позначці $6554 (+11,2%).
Запуск торгівлі ф'ючерсами на двох американських майданчиках, CBOE і CME. Причому CBOE вирішила на тиждень обігнати CME, яка першою заявила про запуск такого інструменту. Зі старту торгів ціна ф'ючерсу пішла за позначку $17 000. При цьому два рази застосовувався інструмент зупинки торгів, коли починалася волатильність вище 15%, що обумовлено правилами торгів. При цьому сам сайт CBOE періодично виходив в офлайн, не витримавши напливу відвідувачів, які хотіли спостерігати за ходом торгів. Наразі контракти з постачанням у січні 2018-го торгуються в діапазоні, близькому до $18 000.
Триває класична ситуація панічного FOMO – всі хочуть купити біткойни і практично ніхто їх не продає. У такій ситуації ціна легко проходить рівні опору. Приватні інвестори, особливо з країн Азії, що підігріваються пробиттям психологічного рівня $10 000, очікують, що ціна зростатиме далі. Однак корекція – це неминучий етап будь-якого «бичачого» ринку. Питання тільки, коли це станеться.
Податкова служба США (IRS) домоглася від провідної американської криптобіржі Coinbase видачі інформації про клієнтів, що здійснили операції на суму понад $20 000 у період з 2013 по 2015 рік. Таким чином, під дане визначення потрапляють майже 9 млн операцій. IRS вимагає надати ім'я, дату народження, податковий номер, адреси і логи операцій таких клієнтів. IRS заявляє, що тільки від 800 до 900 платників вказали доходи від операцій з криптовалютами, при цьому понад 14 000 здійснювали операції із вказаною сумою або більше.
Триває дискусія щодо криптобіржі Bitfinex у зв'язку з так званим wash trading при торгівлі біткойнами і використанням квазідолара USDT. Існують обґрунтовані претензії, що за біржою і самою криптовалютою стоять одні й ті самі люди, що дозволяє їм на випущені USDT скуповувати біткойни, заганяючи курс наверх, і після цього продавати його за реальні долари. Також з'являються нові документи, що свідчать про непрозорі схеми функціонування.
IOTA, токен, спрямований на використання в інтернеті речей, виріс на 118% на тлі того, що активно поширюється інформація, що «це новий біткойн», з безкоштовними транзакціями і архітектурою «краще, ніж блокчейн». Величезна кількість дрібних роздрібних інвесторів підняли ціни на нову висоту, особливо не вивчаючи технологію і вірячи маркетинговим повідомленням. Примітно, що 65% обсягу торгів припадає на вже згадану біржу Bitfinex.
Даний аналіз не є інвестиційними рекомендаціями і служить інформаційним матеріалом. Будь-які рішення, пов'язані з купівлею або продажем криптовалют і криптоактивів, мають бути зроблені після ретельного індивідуального аналізу. Зв'язатися з автором: skalinin@legalblockbit.com.