Минулого тижня за два дні – 13 і 14 грудня – Нацбанк видав українським банкам відповідно 7,4 і 2,8 млрд грн. На даний момент невідомо, які саме банки отримали рефінансування, а в соцмережах вже почалися хвилювання і з іншої причини – минулого тижня курс гривні до долара почав змінюватися. Так, 13 грудня курс на міжбанку був 27,26 грн/$, 14-го – 27,41 грн/$, а 15 грудня – 27,73 грн/$. В обмінниках же, як і на чорному ринку, до вечора п'ятниці за $1 треба було віддати 28 грн. Mind звернувся до економіста IMF Group of Ukraine Володимира Жука з проханням пояснити, чи є зв'язок між рефінансуванням НБУ і курсом.
Рефінансування НБУ. Календарний рік має свої особливості. Всім відомо, що січень часто називають «порожнім» місяцем, і що влітку курс просідає – гривня зміцнюється, і що восени збільшується попит на валюту. З цієї причини на наведених нижче графіках були взяті місяці листопад і грудень 2015-2017 років, оскільки нас цікавлять особливості саме закінчення року.
Чи збільшує рефінансування курс? Уважно вивчивши графіки попередніх періодів, можна сказати, що немає прямої залежності між видачею грошей банкам і падінням гривні. Кольорами зручно виділені рефінансування конкретних років, і таким же кольором – курс на міжбанку цього року. Немає постійної кореляції, що після видачі рефінансу зростає курс. Зверніть увагу на синій графік, це 2015 рік. У цьому періоді не було рефінансування – але був помітний стрибок курсу.
Більш того, різниця курсу на міжбанківському валютному ринку між 13 і 15 грудня складає 47 копійок, це 1,7%. Іншими словами, за два дні курс гривні до долара змінився менш ніж на 2%. Чи багато це? Можливо, для людей, які звикли бачити стабільні цифри 5 або 8 гривень за один американський долар – так, це може бути багато. Але насправді це небагато, і, більш того, таке трапляється досить часто.
Наприклад, міжбанк виріс:
Тобто із впевненістю можна сказати, що це нормально, коли курс гривні і долара може змінюватися у діапазоні 1-2% за декілька днів. Слід зазначити, що такі приклади були обрані тільки за листопад – грудень попередніх двох років, і автор не займався пошуком всіх подібних прикладів. Наведених має бути цілком достатньо.
Єдиний казначейський рахунок. Додатковою особливістю календарного року є те, що він для нашої держави збігається з бюджетним роком. До кінця року на єдиному казначейському рахунку (ЄКР – це система бюджетних рахунків, відкритих в установах банків на ім'я Головного управління Державного казначейства і його територіальних органів за відповідним балансовим рахунком) збираються гроші, які державні установи намагаються витратити, маючи на меті виконання своїх планових річних витрат. Наприклад, проводяться фінальні розрахунки за державними тендерами, адже не витративши цього року заплановану суму навіть у разі форс-мажорної причини, можна отримати урізання бюджету на наступний рік. Так само виплачуються премії за поточний рік, виплачується пенсія – як за грудень поточного, так і за січень наступного року.
На наступній діаграмі відображені залишки ЄКР на початок місяця і міжбанківський валютний курс долара. Зараз даних на січень 2018 року, звичайно ж, ще немає, і ми не знаємо, скільки саме держава витратила. Що відомо – на початок грудня на казначейському рахунку зібрана неймовірна сума – 54,1 млрд грн. У грудні минулого року було 27,5 млрд грн.
Два роки тому, наприкінці 2015-го, майже така ж сума вже була – 47,9 млрд грн. За цей місяць було витрачено 38,9 млрд грн, практично всі гроші. У 2016-й ми увійшли зі скромною сумою в 9 млрд грн. Варто зазначити, що в грудні 2016 року ми витратили не так багато – всього 13,3 млрд, і увійшли у 2017-й зі скромними 14,2 млрд грн.
Потрібно визнати, що нашій гривні властиво просідати в кінці року, і вирівнювати своє становище влітку. Так працює наша економіка, кожен повинен враховувати це і будувати свої фінансові плани з урахуванням таких нюансів. Наприклад, чи варто купувати долар перед новим роком? Якщо це тривалі (більше року) заощадження, то є сенс купувати валюту, адже заощадження мають зберігатися у різних «корзинах». Якщо ж є бажання купити долар до наступного літа – вигода вельми сумнівна, оскільки треба пам'ятати, що між купівлею й продажем валюти завжди є відчутна різниця, яка здатна з'їсти будь-яку вигоду від курсового передбачення.
Володіючи інформацією, як саме поводиться гривня протягом року, можна більш вигідно здійснювати покупки, оскільки влітку ціна в гривні просідає, і, наприклад, на покупці автомобіля можна заощадити до 1-2%.
IMF Group of Ukraine розробила власний унікальний курсовий прогноз (грн/$) з урахуванням особливостей нашої гривні.
Важливо розуміти, що на ринку вже немає настільки сильних гравців, які змогли б пробити НБУ. Резерви і платіжний календар за зовнішніми запозиченнями більш ніж прийнятні для нас.
Офіційні резервні активи нашої країни становлять $18,9 млрд. Це величезна сума, яка дозволяє нам впевнено планувати майбутнє.
Втім, це ні в якому разі не означає, що можна розслабитися і перестати працювати. Перед Україною ще безліч викликів, потрібно провести найважливіші реформи. Необхідно, наприклад, прийняти податок на виведений капітал, який буде ковтком свіжого повітря для українського бізнесу і дозволить державі не витрачати неймовірний адміністративний ресурс на перевірки і повторні перевірки українських підприємців.